FOTO: unsplash.com

ZAGREB - Danas sam doživjela teško prepričljiv šok, i ja i obitelj. Mami je stigao telefonski poziv da je brat, za kojeg sam znala da je tog trenutka u autu i da vozi, doživio tešku prometnu nesreću.

Čovjek se predstavio kao liječnik, javlja da je brat u teškom stanju. I mama čuje plač čovjeka koji ima bolove...

"Sve je to bila laž. Brat uopšte nije ni imao nesreću. Mama je u potpunom šoku, kaže da je čak i glas čovjeka koji plače i koji je nalikovao na bratov. Kad im je odgovorila, sva potresena, da pričekaju mene da se javim, poziv je prekinut. Sad je i brat došao doma, ne možemo ni pojesti nedjeljni ručak od šoka!".

Čitateljka 24sata doživjela je ovo u kišno nedjeljno prijepodne, no bio je to samo još jedan u nizu pokušaja prevara kakve već mjesecima uznemiravaju ljude i s kojima se ni policija ne zna nositi.

U ovim prevarama, koje se na kraju svedu i na iznuđivanje novca "za hitnu operaciju koju HZZO ne pokriva", po svemu sudeći koriste se i algoritmi vještačke inteligencije.

Više je roditelja prijavljivalo da su dobijali lažne poruke ili pozive za koje su pomislili da im šalju djeca: "Mama, povrijeđena sam. Molim te pomozi mi!" Novinari Provjerenog Nove TV opisali su slučaj majke koja je primila glasovni poziv kćeri kako joj govori da je stradala u saobraćajnoj nesreći.

"Srce mi je počelo beskrajno lupati, ostala sam bez zraka a razgovor preuzima neki doktor Petrović i kaže: 'Ja sam iz Makedonije, ali radim na Rebru već 20 godina", prepričavala je majka.

Uvjeravao ju je da joj je suprug na putu za bolnicu.

Objašnjavao joj je da je kći u lošem stanju, da joj prijeti amputacija noge i sepsa, a spasiti je može samo operacija koju ne pokriva HZZO.

"Ona košta 70.000 evra i ja želim znati da li ste vi spremni prihvatiti tu operaciju.' Ja vičem: 'Ja sam spremna, ja sam spremna, sve prihvaćam, šta god treba", ispričala je za Provjereno majka.

Kao i u priči 24sata, tako i u ovom slučaju prevarena majka tvrdi da je glas nevjerojatno nalikovao kćerinom.

Premda istražioci nemaju dokaza da se u ovakvim slučajevima koristi vještačku inteligencija da bi oponašala nečiji glas, danas je, i uz najmanji isječak nečijega glasa, pomoću AI alata vrlo moguće sintetizirati tuđi govor, u najsitnijim detaljima.

Policijska statistika govori da je svakog dana u Hrvatskoj desetak ljudi žrtvama takvih vrsta prevara, a neki od njih, na žalost, prevarantima i uplate značajne iznose na račune.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )