
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je danas, 1. decembra, da nakon američko-ukrajinskih razgovora na Floridi i dalje treba riješiti "neka teška pitanja".
Najavio je da sada kreće u Evropu kako bi osigurao podršku saveznika, dok bi izaslanik američkog predsjednika Donalda Trampa trebao otputovati u Moskvu i obavijestiti Kremlj o rezultatima pregovora.
Intenzivna diplomatija, usmjerena na okončanje najtežeg rata u Evropi u posljednjih nekoliko generacija, nastavila se u ponedjeljak nakon razgovora američkih i ukrajinskih zvaničnika u golf-resortu koji je izgradio Trampov posebni izaslanik i preduzetnik Stiv Vitkof.
Zelenski u Parizu, sastanci širom Evrope
Zelenski je stigao u Pariz na sastanak sa francuskim predsjednikom Emanuelom Makronom, a u utorak putuje u Irsku. Ukrajinski ministar odbrane trebalo bi da bude u Briselu na razgovorima sa NATO-om. Vitkof se u utorak upućuje u Moskvu na sastanak sa Vladimirom Putinom.
Kijev i evropski saveznici žele da Vašington izmijeni predloženi američki mirovni plan koji je, prema navodima, u početku uvažavao ključne ruske zahtjeve: da se Ukrajina odrekne dijela teritorije, smanji veličinu vojske, odustane od ambicije ulaska u NATO i zabrani ulazak zapadnim snagama na svoju teritoriju.
Kijev tvrdi da bi to značilo kapitulaciju i ostavilo državu ranjivom na potpunu okupaciju, nakon što je Rusija napala Ukrajinu 2014, a zatim i 2022. godine.
"Postignut napredak", kaže Zelenski
"Postoje neka teška pitanja koja još treba riješiti", objavio je Zelenski na platformi "X", najavljujući niz sastanaka u Evropi na kojima će se raspravljati o zaključcima pregovora na Floridi.
Makronova podrška i ukrajinska politička kriza
Predsjednik Makron, koji je ranije bio domaćin razgovora o mogućim evropskim "mirovnim snagama" u Ukrajini nakon rata – što bi bilo zabranjeno prvobitnom verzijom američkog plana – tapšao je Zelenskog po leđima na ulazu u Jelisejsku palatu.
Pregovori dolaze u trenutku ozbiljne prekretnice za Kijev: ukrajinske snage gube teritoriju na frontu, dok zemlju potresa najveći korupcijski skandal od početka totalne invazije.
Šef kabineta Zelenskog, koji je predvodio ukrajinsku delegaciju na pregovorima, dao je ostavku u petak nakon što su istražitelji antikorupcijske službe pretresli njegov dom. Dvoje ministara je smijenjeno, a bivši poslovni partner Zelenskog proglašen je osumnjičenim.
Tramp o ukrajinskoj krizi: "Teži manji problemi"
Tramp, koji je obećao brzo okončati rat, izrazio je frustraciju što se dogovor čini nedostižnim.
"Ukrajina ima nekih teških manjih problema", rekao je Tramp novinarima u avionu Air Force One, misleći na korupcijski skandal. Ponovio je svoje stanovište da i Rusija i Ukrajina žele završiti rat i rekao da postoji velika šansa da se postigne dogovor.
Rusija napreduje na ratištu i nastavlja bombardovanja
Rusija ne pokazuje znakove popuštanja svojih maksimalističkih zahtjeva dok njene snage polako napreduju duž približno 1.200 kilometara duge linije fronta.
Moskva je u ponedjeljak saopštila da su njene snage zauzele još jedno naselje na istoku Ukrajine – Klinove u Donjeckoj oblasti. Rojters nije mogao nezavisno provjeriti stanje na terenu. Rusija takođe tvrdi da je na korak od zauzimanja razorene Pokrovsk, što bi joj bila najveća pobjeda u skoro dvije godine.
Ruske snage svake noći bombarduju ukrajinske gradove napadima dugog dometa, uglavnom gađajući energetsku infrastrukturu. Napadi često ostavljaju stanovništvo u hladnoći i mraku dok ulaze u četvrtu ratnu zimu.
Najmanje tri osobe poginule su, a 15 ranjeno u ruskom napadu na Dnjepar tokom noći.
Ukrajina uzvraća udarima na ruski izvoz nafte
Ukrajina odgovara napadima dugog dometa, gađajući ruski izvoz nafte.
Kremlj je u ponedjeljak osudio ukrajinski napad na ruski terminal za izvoz nafte koji opslužuje naftovod iz Kazahstana, kao i napade na dva tankera u Crnom moru, prenosi Index.hr.