FOTO: InfoBijeljina

Način na koji će vozač vršiti promjenu "brizina", posebno s obzirom na broj obrtaja motora, i te kako utiče na komfor u vožnji, potrošnju, ali i dugotrajnost pojedinih dijelova.

Uz činjenicu da moraju pratiti saobraćaj i prilagođavati brzinu, novopečeni vozači moraju i pravilno "gađati" optimalni stepen prenosa. To je radnja koja se može postepeno savladati vježbom i osluškivanjem rada motora, a vremenom postaje potpuno automatizovana i pritom od vozača ne zahtijeva puno napora.
 
U auto-školi će vas naučiti kako da pravilno koristite kvačilo za optimalnu promjenu "brzina", kao i kada je najbolje mijenjati stepen prenosa.
 
Ali jedno je teorija, a drugo praksa. Posebno nakon što se usvoje navike, od kojih neke baš i nisu najbolje.
 
Način na koji će vozač vršiti promjenu "brizina", naročito s obzirom na broj obrtaja motora, i te kako utiče na komfor u vožnji, potrošnju, ali i dugotrajnost pojedinih dijelova.
 
Jedna od učestalijih navika koje pojedini vozači primjenjuju je preskakanje dvije ili više brzina. Džejson Fenske u videu u nastavku objašnjava šta se događa pri promjeni "brzina" i zašto nije dobro preskakati redoslijed stepena prenosa, na primjer "šaltati" iz druge u petu brzinu i obrnuto.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )