FOTO: pixabay

Sigurnost je odavno najvažnija briga putnika kada se odlučuju o destinaciji koju će posjetiti. No, svijet se posljednjih godina potpuno promijenio zbog globalne pandemije, a predodžba o tome šta tačno mjesto čini "sigurnim" značajno se promijenila. Zašto?

Ovo bi moglo objasniti promjene na Indeksa sigurnih gradova (SCI) koji rangira 60 međunarodnih destinacija u području digitalne i zdravstvene sigurnosti, infrastrukture, lične sigurnosti, kao i zaštite okoline, nove kategorije za ove godine. Indeks sigurnih gradova rangira istraživačka jedinica lista The Economist.
 
Dok su azijski gradovi poput Tokija, Singapura i Osake iz godine u godinu neprestano zauzimali vodeća mjesta, ove godine evropska destinacija zauzima prvu poziciju.
 
Kopenhagen je prvi put proglašen najsigurnijim gradom na svijetu, postigavši 82,4 boda od 100 u godišnjem izvještaju. Iza njega je Toronto s 82.2 boda, a Singapur i Tokio ostaje među prvih pet - treći i peti. Četvrti je Sydney.
 
Glavni grad Danske skočio je sa zajedničkog osmog mjesta 2019. godine na vrh liste, uveliko zahvaljujući uvođenju odjeljenja o zaštiti okoline, u kojem je grad postigao posebno dobre rezultate, uz ličnu sigurnost, piše CNN, citirajući izvještaje.
 
Prevencija kriminala

"U Kopenhagenu bi se svi trebali osjećati sigurno, bilo dijete ili starije osobe, muško ili žensko, LGBTI+ ili dio bilo koje druge manjine. Zato konstantno radimo na poboljšanju sigurnosti za naše građane. Jedan od ključnih faktora koji Kopenhagen čini tako sigurnim gradom je njegova niska stopa kriminala, na najnižem nivou u više od deceniju", kazao je za The Economist gradonačelnika Kopenhagena Lars Weiss.
 
Kao ključne izazove urbane sigurnosti, gradonačelnik je naveo prevenciju kriminala, posebno kod mladih.
 
 
"Od ključne je važnosti osigurati da ugrožena djeca i mladi dobijaju pravu preventivnu podršku što je prije moguće, tako da nikada biti umiješani u kriminal", rekao je.
 
Infrastruktura i zaštita okoline

Važnim smatra i pitanje infrastrukturne sigurnosti, posebno za bicikliste.
 
"Gotovo polovina stanovništva vozi se bicikiom do škole ili posla. Stoga mi je jedan od ključnih prioriteta nastaviti stvoriti još bolju i sigurniju infrastrukturu za bicikliste. Posebno naši najmlađi sugrađani - uvijek se trebaju osjećati sigurno dok voze bicikl ili hodaju do škole."
 
Kad je riječ o okolini i sigurnosti, gradonačelnik ističe da je cilj da Kopenhagen bude prvi svjetski glavni grad bez emisija ugljenika do 2025. godine.
 
"Ulažemo veliki napor u smanjenje potrošnje energije, ulaganje u zelenu energiju i podsticanje zelene mobilnosti, čime se naš grad razvija na održiv način. Nadalje, Kopenhagen preduzima mjere klimatskih prilagođavanja koji poboljšavaju sigurnost okoline i doprinose mogućnosti življenja u glavnom gradu", objasnio je gradonačelnik.
 
Zdravlje i sigurnost u vrijeme pandemije?

Jedna od oblasti za indeks sigurnosti gradova bilo je i zdravlje, posebno imajući na umu pandemijske okolnosti.
 
Gradonačelnik Kopenhagena je objasnio da su u ovom gradu sproveli opsežne komunikacijske kampanje na društvenim medijima i u javnim prostorima na mnogim različitim jezicima.
 
"Komunicirali smo i direktno s određenim grupama putem različitih organizacija. Od rane faze pandemije djelovali smo proaktivno na sprječavanju širenja korona virusa, a ujedno pomagali kompanijama i građanima u karantinu", kazao je Weiss.
 
Kopenhagen je izdvojio značajan novac za dodatne aktivnosti za povratak djece u škole, te za inicijative kojima se jača mentalno zdravlje starijih građana.
 
"Pokrenute su i aktivnosti kako bi se restoranima, hotelima i trgovinama dao prijeko potreban ekonomski podsticaj."
 
Inače, Danska je prva evropska država bez COVID restrikcija, nakon što je ukinuta obaveza da se pri ulasku u noćne klubove pokaže dokaz o vakcinaciji.
 
Broj novozaraženih u Danskoj je usporen s porastom stope vakcinacija, budući da je više od 70 posto ukupne populacije vakcinisano.
 
Ograničenje vezano za noćne klubove bilo je posljednje u dugom nizu mjera koje je Danska postepeno ukidala prethodnih mjeseci.
 
Sada je jedina država u Evropi koja nema ograničenja nakon što je Island u junu ukinuo sve mjere, da bi ih ponovo uveo nakon što se broj slučajeva povećao.
 
Danska je uvela COVID pasoše u martu 2021. godine u sklopu postepenog ublažavanja ograničenja.
 
Prvog avgusta ukinula je zahtjev za COVID pasošima u muzejima i na priredbama u zatvorenim prostorima s manje od 500 osoba, prije nego što ga je odbacila za velike događaje. Maske nisu potrebne u javnom prevozu od sredine avgusta.
 
 
Kako stoje drugi gradovi?

Izvještaj navodi kako je Kopenhagen sveukupno lider, ali i da je Toronto zasluženo na drugom mjestu,
 
"Toronto i Kopenhagen primjetno su bolji u novom stepenu zaštite okoline nego bilo koji od tri vodeća grada iz ranijih godina", navodi se u izvještaju.
 
Amsterdam je bio šesti sa 79,3 boda, dok je novozelandski Wellington zauzeo sedmo mjesto sa 79,0 bodova i bio je ukupni lider u kategoriji zaštite okoline.

Azijsko -pacifički gradovi Hong Kong i Melbourne osvojili su zajedničko osmo mjesto nakon što su dobili po 78,6 bodova, dok je švedski Stockholm zaokružio prvih deset sa 78 bodova.
 
New York je bio najbolje rangiran grad u SAD -u na spisku, dijeleći 11. mjesto sa španskom Barselonom (oba grada dobila su 77,8 bodova).
 
Washington DC bio je na 14. mjestu, dok su London i San Francisco izjednačili na 15. mjestu.
 
Na drugom kraju spiska bilo je nekoliko iznenađenja, a pet najnižih činili su nigerijski Lagos, egipatski Kairo, venezuelski Caracas, pakistanski Karači i mianmarski Yangon.

Digitalna sigurnost postala važnija
 
Naka Kondo, viša urednica u The Economista i urednica izvještaja, napominje da je digitalna sigurnost postala još veći prioritet sada kada se "više posla i trgovine preselilo na internet", te će se u skladu s tim morati izvršiti prilagođenja.
 
"Oni koji su odgovorni za sigurnost infrastrukture moraju se prilagoditi dramatičnim promjenama u obrascima putovanja i mjestima gdje stanovnici konzumiraju komunalne usluge; agencije odgovorne za osobnu sigurnost moraju se pozabaviti velikim promjenama u obrascima kriminala koje pokreće lockdown", kaže Kondo.
 
Izvještaj takođe priznaje da je pandemija donijela "potencijalnu prekretnicu u svakom stepenu urbane sigurnosti", pružajući gradovima priliku da "preispitaju dugoročne opasnosti na putu postizanja sigurnih, održivih gradova za život, kao i mogućnosti za stići tamo."
 
"Obnovljeno, kompletno razumijevanje urbane sigurnosti daje nadu gradovima koji nisu samo sigurniji, u svakom smislu, već održiviji i ugodniji za život", dodaje se u izvještaju.
 
Šest gradova, Amsterdam, Melbourne, Tokio, Toronto, Singapur i Sydney uvrstili su se među prvih deset svake godine od kako je izvještaj objavljen još 2015., dok je Kopenhagen redovan u vrhu od 2019. godine.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 2 )