Zajednica srpskih kubova u Beču, koja postoji već pet decenija, na raspolaganju je svim Srbima koji žive u ovom gradu, bez obzira odakle dolaze, poručuje njen predsjednik Luka Marković.
On podsjeća da je prvi put na ovu funkciju izabran 2019. godine, na redovnoj skupštini Zajednice srpskih klubova.
“Ali, kao što nam je svima poznato, počela je pandemija i lockdown, koji je uticao na naš rad i djelovanje. Stoga smo morali da mijenjamo način djelovanja i započnemo neke nove poslove”, ističe Marković u izjavi za portal InfoBijeljina.
Prema njegovim riječima, veoma je bitno ko će da djeluje prema vlastima grada Beča, ali i Vlade, odnosno da im ukaže na prednosti Zajednice, ali i njihove probleme.
“Mi smo u Zajednici zastupljeni sa različitim staležom naših ljudi”, pojašnjava Marković.
Zajednica srpskih klubova u Beču egzistira 50 godiona i to je, prema riječima Markovića, najstarija organizacija koja okuplja Srbe, te se, kako dodaje, brine i pokazuje i promoviše i čuva kulturu i tradiciju sa svih prostora iz bivše Jugoslavije, nekada jugoslovensku, a sad srpsku.
“Mi smo najveći, a i najbolji partner matici, a i svim ostalim prostorima koji surađuju sa nama, samo nas oni moraju kao takvu poštovati jer mi ne pripadamo nikom osim Srbima u Beču i austrijskim vlastima koji nas sponzorišu odnosno pomažu sa 95 odsto budžeta Zajednice srpskih klubova”, naglasio je Marković.
Ističe da je Zajednica srpskih klubova tu da pomogne Srbima i kada druge zajednice rade neprihvatljive stvari.
“Mi čak možemo i u svakom segmentu našim ljudima da pomognemo kad druge zajednice pokušavaju da preko Beča, odnosno preko bečke vlade, lobiraju za svoje interese u nekoj od novih država i interes jednog naroda, a protiv interesa Srba koji zive u toj državi, kao što se dešavalo. Mi smo odmah reagovali i objasnili austrijskoj vlasti pravu istinu i loš cilj i namjenu te zajednice”, rekao je Marković.
O tome koliki ugled uvažava Zajednica srpskih klubova u Beču, govori i podatak da su ih posjećivali svi visoki funkcioneri Austrije, uključujući i predsjednike.
Zajednica, dakle, obilježava 50 godina od svog nastanka, a cilj im je da, između ostalog, tim povodom izdaju i monografiju.
Planiraju i prikupljanje arhive te štampanje nekoliko knjiga na temu Srba u Austriji, odnosno tragova Srba u Beču, i to i na srpskom, i na njemačkom jeziku.
Podsjetimo, 2016. godine je predstavljena monografija "45 godina srpskih klubova u Beču", a tada su brojni ugledni gosti govorili, između ostalog, i o značaju samorganizovanja Srba u dijaspori.
U toj monografiji, predstavljenoj prije pet godina, na oko 520 strana ilustrovane su najvažnije informacije o samoorganizovanju najprije jugoslovenskih, a onda i srpskih građana u Austriji i to od 1970. do 2015. godine.