Skuplji parking, besplatan javni prevoz, manje obuka u auto školama – iz gradske uprave Skoplja odlučili su da odu korak dalje.
Umjesto da, kao Beograd, Zagreb i Sarajevo, građanima daju preporuke šta da čine da bi izbjegli zagađenje vazduha, u Skoplju su donijeli konkretne mjere.
Uporedite kako se susjedi bore sa otrovnim česticama u vazduhu na Balkanu.
Skoplje
Grad Skoplje uveo je besplatan prevoz u gradskom saobraćaju i udvostručio cijene parkinga, u sklopu hitnih mjera za smanjenje enormnog zagađenja vazduha.
Apelovali su na zaposlene u gradskoj upravi da na posao dolaze autobusima gradskog prevoza.
Hitne mjere su preduzete nakon što su gradske vlasti dobile obavještenje Ministarstva za životnu sredinu da su, dva dana uzastopno na dvije mjerne stanice u Skoplju, registrovane količine otrovnih PM 10 čestica bile iznad propisanih 175 mikrograma po metru kubnom.
Skopsko gradsko javno komunalno preduzeće je zaduženo da nastavi intenzivno čišćenje gradskih ulica i bulevara u nadležnosti Grada Skoplja, a to je preporučeno i gradskim opštinama.
Gradske vlasti su, da bi se smanjilo zagađenje, navodi se, prekinule sve građevinske aktivnosti na gradilištima u njihovoj nadležnosti i pozvale čelnike svih gradskih opština da učine isto.
Još neke mjere:
Zagreb
Obavještenje o preporukama za stanovništvo grada Zagreba stiglo je iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo.
Građanima Zagreba se preporučuje:
Sarajevo
Gradske vlasti Sarajeva građanima preporučuju i da nose maske preko lica, ne otvaraju prozore i ne koriste automobile.
Lokalna Vlada je proglasila „uzbunu“ zbog zagađenja vazduha i pozvala građane da ne izlaze napolje osim u hitnim slučajevima.
https://web.facebook.com/vladakantonasarajevo/posts/804153490008129?_rdc=1&_rdr
Sarajevske vlasti smanjile su i cijene karata za gradsku žičaru koja vodi do obližnje planine Trebević, jer su mnogi otišli na popularna skijališta kako bi izbjegli zagađenje.
Šta radi Beograd
Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ izdao je preporuke građanima povodom zagađenja vazduha u gradovima u Srbiji.
Te preporuke se posebno odnose na jutarnje i večernje sate.
Istovremeno, u saopštenju na sajtu ove ustanove navodi se da Ministarstvo zdravlja i Institut za javno zdravlje Srbije apeluju da nema potrebe za panikom, već ukazuju na značaj primjene navedenih mjera zaštite u uslovima aerozagađenja.
Kada je u pitanju zdrava populacija, preporučuje se da se u danima sa povećanim stepenom zagađenja fizička aktivnost ne obavlja na otvorenom prostoru.