Visoko zagađujući olovni benzin iskorijenjen u cijelom svijetu
Izvor: Nezavisne
×
0
Podijeli
FOTO: pixabay
Toksični olovni benzin, koji je gotovo čitav vijek zagađivao vazduh, vodu i tlo, više ne koristi ni jedna zemlja u svijetu za automobile i kamione, saopštile su Ujedinjenje nacije.
Većina zemalja sa visokim prihodima zabranila je ovo gorivo 1980-ih, ali je tek u julu ove godine njegova upotreba prestala i u Alžiru, posljednjoj zemlji u kojoj se i dalje koristio, objavila je agencija Program UN za životnu sredinu (UNEP) sa sjedištem u Najrobiju.
U izvještaju se navodi da olovo može da bude uzročnik bolesti srca, raka i moždanog udara, a povezuje se i sa problemima u razvoju mozga kod djece.
Generalni sekretar UN Antonio Gutereš nazvao je iskorijenjivanje olovnog benzina "međunarodnom pričom o uspjehu", prenosi britanski javni servis BBC.
"Prestanak upotrebe olovnog benzina spriječiće više od milion prijevremenih smrti svake godine od srčanih oboljenja, moždanog udara i raka, i zaštitiće djecu na čiji IQ izloženost olovu negativno utiče", rekao je on.
Alarmni signal u vezi sa olovnim benzinom upaljen je još 1924. godine, kada je pet radnika umrlo, a desetine njih hospitalizovano zbog grčenja mišića nalik epileptičkom napadu u rafineriji američkog naftnog giganta Standard Oila.
Uprkos tome, olovo se i dalje dodavalo benzinu na globalnom nivou sve do 1970-ih.
Bogatije zemlje su tada počele postepeno da ukidaju njegovu upotrebu, ali je tri decenije kasnije, početkom 2000-ih, još uvijek 86 zemalja koristilo olovni benzin.
Severna Koreja, Mjanmar i Avganistan prestali su sa prodajom olovnog benzina do 2016. godine, tako da je preostala tek šačica onih, uključujući Irak, Jemen i Alžir, koji su u drugoj polovini protekle decnije i dalje upotrebljavale ovo toksično gorivo.
Olovo je počelo da se dodaje benzinu početkom 1920-ih da bi se poboljšale performanse motora.