BEOGRAD - Sredinom marta počeće snimanje dokumentarnog filma o posljedicama NATO bombardovanja Jugoslavije 1999. godine, a obuhvatiće i Republiku Srpsku, izjavio je danas Srni producent filma Nemanja Nedeljković.
"Moja je želja da obuhvatimo i Republiku Srpsku koja je bombardovana 1995. godine i na koju je prvo bačen osiromašeni uranijum", rekao je Nedeljković.
On je naglasio da je planirano da film bude sniman na više od 100 lokacija u Srbiji, Republici Srpskoj, na Kosovu i Metohiji, Crnoj Gori i državama Balkana, a biće prikazan 24. marta naredne godine, na 20 godina od početka NATO agresije.
"Zamisao je da u film uključimo različite javne ličnosti koje bi dale svoje viđenje o posledicama bombardovanja, a među njima svakako bih voleo da vidimo najveće naše umetnike poput Emira Kusturice", kaže Nedeljković.
Producent je napomenuo da još nije zatvorena konstrukcija budžeta za film i da je planirano da to ostvarenje bude prevedeno na osam svjetskih jezika.
On je naveo i da će najveći akcenat u Srbiji biti na Kosovu i Metohiji, gdje je, istakao je, NATO bacio najveće količina osiromašenog uranijuma, a biće obuhvaćene i lokacije širom Balkana do kojih su stigle čestice osiromašenog uranijuma i zagađenja.
Nedeljković kaže i da se to odnosi i na Hrvatsku gdje je NATO bacao neeksplodirane bombe sa osiromašenim uranijumom u Jadran, te na Bugarsku i Rumuniju do kojih su, naveo je, stigle zagađene vode Dunava.
On je rekao i da je ideja za film proistekla iz saradnje sa Inicijalnim odborom za ispitivanje posljedica NATO bombardovanja.
"Došli smo na ideju da se sve ne završi samo na tom naučnom delu i da izađemo sa ovim filmom u svet", rekao je Nedeljković.
Prema njegovim riječima, premijera će biti organizovana prvo u Srbiji, zatim u Republici Srpskoj i Crnoj Gori, a potom u svijetu.
"Moja je želja da pokažemo svetu upravo šta je radila njihova propaganda a šta je ovde zaista urađeno tokom bombardovanja, jer mi nismo izolovan slučaj", rekao je Nedeljković, podsjetivši da je NATO isto uradio i u drugim državama gdje je imao takozvane vojne intervencije i gdje je, naveo je, iza sebe ostavio veliki broj izbjeglica i mrtvih.
Prema njegovim riječima, posebno vezano za NATO bombardovanje je to što se nije sve završilo za tri mjeseca, već su posljedice osiromašenog uranijuma i dalje prisutne.
"Filmom želimo da pokažemo i ljudsku priču porodica koje su u agresiji izgubile svoje najmilije, kao i vojnike koji su ratovali", kaže Nedeljković.
On je najavio da će dokumentarac obuhvatiti i ekskluzivne arhivske snimke i da će film biti baziran na naučnim dokazima o posljedicama NATO agresije.