Obuća, odjeća, dječija oprema i igračke neke su od stvari koje su stanovnici Srpske juče pazarili u tržnim centrima koji su, nakon višesedmične pauze, počeli da rade po novim pravilima, a da su se mnogi uželjeli šopinga potvrđuju prodavci ističući da je mušterija bilo od momenta kada su ponovo otvorili svoja vrata.
“Kovid 19” zatvorio je radnje neprehrambenom robom u RS sredinom marta, a nakon što su manje trgovine, koje su smještene u zasebnim objektima, prošle sedmice dobile dozvolu za rad, odlukom Republičkog štaba za vanredne situacije dato je zeleno svjetlo i tržnim centrima da ponovo prime kupce od 1. maja. Zbog prvomajskih praznika i ograničenja kretanja tokom prošlog vikenda svoja vrata otvorili su juče, a dozvoljeno im je da rade od devet do 19 časova, uz strogo poštovanje mjera te upozorenje epidemiologa da nema dužih zadržavanja, razgledanja te šetnji po objektima kao prije pojave virusa.
Zeleno svjetlo za rad nisu dobile dječije igraonice, ugostiteljski objekti i bioskopi koji posluju u tržnim centrima, a prvog dana je, kako su juče za “Glas Srpske” istakli radnici i menadžeri u pojedinim trgovinama u banjalučkim tržnim centrima, bilo je mušterija uprkos tome što se roba kupuje “na slijepo” odnosno ne smije se isprobavati.
Svi koji su ulazili u te centre, a to važi i za one koji to tek namjeravaju, morali su da, kao i zaposleni, nose maske i rukavice, dezinfikuju ruke, drže odstojanje od dva metra te čekaju svoj red, u slučaju većeg broja posjetilaca. U prodavnicama odjeće su istakli da je zabranjeno probavanje odjeće u kabinama, a kupci mogu da zamijene robu ako im ne odgovara. To je “Glasu Srpske” potvrdio i direktor marketinga i komunikacija H&M Slovenija, Hrvatska, Srbija, Gruzija i BiH Danilo Drobnjak.
- Sigurnost osoblja i kupaca je najveći prioritet. U skladu sa odlukama isprobavanje odjeće nije moguće, a neodgovarajuće artikle je, kao i uvijek, moguće vratiti uz priloženi račun. Ako se desi da kupac vrati odjeću, a ne bude broja, novac vraćamo po našim uobičajenim procedurama. Ono što sa sigurnošću možemo reći jeste da smo se uželjeli kupaca, kao i oni nas, o čemu svjedoči njihova posjeta u velikom broju otkako smo ponovo otvorili naša vrata. Takođe, moramo dodati da su svi kupci pokazali visok stepen discipline kada su u pitanju sve propisane mjere - istakao je Drobnjak.
Slično je bilo i u prodavnici obuće gdje su naglasili da su se prilagodili novim uslovima rada.
- Nema mnogo mušterija, ali ih je bilo. U radnju mogu ući četiri osobe, a svi moraju imati maske i rukavice. Nema probavanja obuće, a ako ne bude odgovarala može se zamijeniti - rekli su u prodavnici “Office Shoes”.
Mnogi su pohrlili i da kupe odjeću i obuću za djecu.
- Bilo je kupaca. Kupovali su odjeću za mališane i to je i razumljivo jer su radnje ovog tipa bile dugo zatvorene. Prvi dan je bio dobar, uz sve mjere, a vidjećemo kako će biti - ispričali su u radnji za prodaju opreme za bebe i djecu. Račune su izdavali i u prodavnicama igračaka.
- Bilo je poprilično kupaca, a moramo poštovati mjere tako da nije bilo više od pet-šest osoba u prostoru. Nadamo se da će ovo brzo proći i da ćemo se vratiti u stanje kakvo je bilo prije pandemije - kazali su u prodavnici dječijih igračaka.
I dok sa pojedinih adresa mame i sniženjima, dio građana ističe da neće bez prijeke potrebe odlaziti u šoping jer im ne odgovara što ne mogu na licu mjesta isprobati stvari.
U Srpskoj su juče sa radom počele i stočne pijace. Njihovo radno vrijeme je od šest do 13 časova, uz kontrolisan broj korisnika, održavanje distance od dva metra, nošenje maske, rukavica i dezinfekciju u skladu sa preporukom Instituta za javno zdravstvo RS.