FOTO: bljesak.info

U Austriji apoteke i ljekari upozoravaju na nestašicu lijekova zbog povećanog broja oboljelih od gripa i respiratornih bolesti.

Za sada je neizvjesno kada će se poboljšati situacija, a razlog za nestašicu je izmještanje proizvodnje lijekova u Aziju, odakle, zbog lokdauna usljed korone, postoje ogromni problemi sa isporukom.

Trenutno se zdravstvo u Austriji suočava sa trostrukom epidemijom, jer se gripu i koroni "pridružio" respiratorni virus, koji je posebno opasan za najmanju djecu.
 
U toj situaciji apoteke ukazuju da im nedostaju brojni lijekovi.
 
Prema podacima Agencije za zdravstvo i sigurnost namirnica, nedostaje 537 vrsta lijekova, dok je prije dva meseca deficitarno bilo 450 vrsta lekova.
 
Tako se više ne mogu kupiti razni antibiotici koji se koriste za liječenje od infekcije, ali i neke druge vrste lijekova.

Njemačko ljekarsko udruženje predložilo je u ponedjeljak da bi, s obzirom na trenutni talas infekcija, lijekove koji ne idu na recept trebali razmijenjivati međusobno, posebno porodica i komšije.

Farmaceuti u Njemačkoj usprotivili su se prijedlogu da – zbog nestašice nekih lijekova – komšije razmjenjuju lijekove.
 
“Lijekovi se uzimaju u apotekama, a ne razmjenjuju kao na ‘buvljaku’ – pogotovo ne oni kojima je istekao rok trajanja”, rekao je u ponedjeljak predsjednik Njemačke farmaceutske komore Tomas Benkert.
 
Kako prenosi Fenix-magazine, Benkert je rekao da je šokiran izjavom predsjednika Njemačkog ljekarskog udruženja Klausa Rejnhardta za Tagesspiegel, u kojoj je sugerisao da bi “zdravi građani trebali ustupiti svoje zalihe lijekova bolesnima”. “Trebamo nešto poput buvljaka za lijekove iz susjedstva”, rekao je Reinhart.
 
Ministarstvo zdravlja još se nije oglasilo. Portparolka je potvrdila da ministar Karl Lauterbah namjerava predstaviti ključne tačke zakonskih promjena kako bi se riješio problem nestašica i proširio lanac snabdjevanja
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )