Građanima koji planiraju da ljetuju u Turskoj preporučuje se da na ovaj put ne kreću bez polise zdravstvenog osiguranja koja pokriva i liječenje korone, ili potvrde RFZO, kako bi izbjegli da liječenje u slučaju bolesti plaćaju iz svog džepa, kaže za Tanjug direktor Jute Aleksandar Seničić.
On podsjeća da su moguća dva načina liječenja o trošku države domaćina- potvrda od RFZO koja mora da se verifikuje i u Turskoj, i polisa zdravstvenog osiguranja koja okriva i troškove od korona virusa koju izdaju tri osiguravajuće kuće u Srbiji-Dunav osiguranje, DDOR, Unika.
Bez tog osiguranja, u slučaju da se zarazi Kovidom, sam turista će iz svog džepa morati da plati liječenje.
Seničić ukazuje i da ako se neko zarazi i ima simptome koji ne zahtijevaju bolničko liječenje, boraviće 14 dana u izolaciji u izdvojenom dijelu hotela gdje je i inače uplaćen aranžman.
Ukoliko bude neophodno bolničko liječenje i u tom slučaju će troškove pokriti osiguravajuća kuća ukoliko putnik ima polisu.
"Upravo zbog toga važno je da putnici uvek pre puta uplate osiguranje u jednoj od tri osiguravajuće kuće koje u svojoj polisi imaju uključene troškove lečenja od korona virusa, ili potvrdu od RFZO", kaže sagovornik Tanjuga.
Mediji su danas prenijeli da su vlasti u Turskoj donijele odluku da ubuduće ne snose troškove liječenja državljana Srbije oboljelih od korona virusa, što znači da svako ko nema uplaćeno socijalno zdravtsveno osiguranje sam snosi troškove obaveznog karantina i liječenja u bolnici.
Tu odluku donijela je u srijedu vlada u Ankari, prenio je "Informer".
"Prvobitnu odluku, donijetu krajem prošlog mjeseca, da ćemo sve koji dođu liječiti besplatno ako se razbole donijeli smo da bismo privukli turiste", saopštila je vlada u Ankari.
Što se tiče ljetovanja u Egiptu, Seničić kaže da tamo država snosi sve troškove liječenja ako to bude neophodno, ali da agencije insistiraju na tome da putnici imaju polise, što je najsigurniji i najeftiji način budući da one pokrivaju i druge bolesti ne samo Kovid-19.