FOTO: null

Domaći i međunarodni turizam je odgovoran za osam odsto emisije gasova sa efektom staklene bašte, što je četiri puta više nego što se ranije mislilo, objavljeno je u najnovijoj studiji.

Emisije od turizma, najčešće domaćih putnika, najveće su u SAD, Kini, Njemačkoj i Indiji, Meksiku i Brazilu, navodi se u studiji koja je obuhvatila 160 zemalja. Studiju je izradio Univerzitet Sidnej.

Turizam, uključujući letove, hotele, hranu, pa čak i prodaju suvenira, emitovao je ekvivalent od 4,5 milijardi ugljen-dioksida 2013. godine, ili osam odsto svih gasova sa efektom staklene bašte čiji je izvor čovijek. To je povećanje u odnosu na 3,9 milijardi 2009. godine.

Snažna ekspanzija turizma u svijetu komplikuje globalne napore u cilju usporavanja klimatskih promjena.

Prema ranijim procjenama, turizam je činio od 2,5 do tri odsto svjetskih emisija gasova sa efektom staklene bašte.

Prema sadašnjem trendu, turizam kao industrija emitovaće 6,5 milijardi tona ugljenika do 2025. godine, navodi se u studiji, što je čini najbrže rastućim izvorom gasova koji zagrijavaju planetu, a koje vlade pokušavaju da smanje.

Najveći pojedinačni činilac predstavljaju avionski letovi. Međunarodni letovi, posebno na dugim linijama, spadaju u brzo-rastuće sektore i mogli bi da ugroze pokušaje "zauzdavanja" zagađenja planete ugljenikom.

Očekuje se da će ukupan broj putnika biti udvostručen na 7,8 milijardi godišnje do 2036. godine, saopštila je Međunarodna asocijacija za avio-saobraćaj (IATA).

"Preporučujemo manje letova i više ostati na Zemlji ako je moguće i koristiti javni prevoz", rekao je Arunima Malik sa Univerziteta Sidnej, jedan od autora studije.

Glavni autor studije Manfred Lenzen rekao je da bi avionske karte trebalo da budu mnogo skuplje što bi pokazalo kakvu štetu izazivaju gasovi sa efektom staklene bašte.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )