FOTO: Pixabay

Tržište kafe prolazi kroz jednu od najdubljih kriza u novijoj istoriji, a cijene ovog, mnogima omiljenog napitka mogle bi da porastu za od 25 do 30 odsto u narednoj godini.

Razlog novog poskupljenja, kako govore svjetski analitičari, ali i naši sagovornici, krije se u činjenici da će nepovoljni vremenski uslovi uticati na žetve u Brazilu i Vijetnamu.

Mitar Samardžija, direktor "Bom impeksa", čiji je najprepoznatljiviji brend OM kafa, ističe za "Nezavisne novine" da su od početka novembra cijene sirove kafe zabilježile značajan rast.

"Na njujorškoj berzi cijena je skočila za preko 36 odsto, dosegnuvši 326,15 USD po funti, dok je na londonskoj berzi robusta kafa zabilježila rast od 26,5 odsto, sa 4.340 USD na 5.488 USD po toni. Dugoročno, situacija je još dramatičnija: cijene su se od novembra 2021. povećale za 214 odsto u Njujorku i 384 odsto u Londonu", objašnjava on.

Kako navodi, ove promjene rezultat su kombinacije globalnih faktora, uključujući smanjenu proizvodnju zbog nepovoljnih vremenskih uslova, istorijski niske zalihe u evropskim skladištima i rastućih troškova transporta.

"Takvi uslovi stvaraju pritisak na cijene koje, ako se stabilizuju na trenutnim nivoima, neminovno dovode do povećanja maloprodajnih cijena. Održavanje sadašnjih cijena sirove kafe direktno utiče na cijeli lanac snabdijevanja, čineći prilagođavanje na nivou krajnjih potrošača neizbježnim", kaže on za "Nezavisne novine" i dodaje da se oni kao kompanija koja se bavi preradom i distribucijom kafe suočavaju s ozbiljnim izazovima, ali i da uprkos svemu ostaju posvećeni održavanju stabilnosti isporuka i minimiziranju uticaja ovih poremećaja na kupce.

"Naša misija je očuvanje kvaliteta proizvoda i povjerenja potrošača, čak i u ovim nesigurnim vremenima", ističe Samardžija navodeći da ovo stanje nije samo pitanje tržišne prilagodbe, već globalna kriza koja zahtijeva saradnju svih aktera u lancu.

Da se očekuju nove cijene potvrđuje i Dragan Grbić, glavni pržioničar u "Caffemiu".

"Na ova već postojeća poskupljenja najavljeno je još 30 odsto zbog klimatskih uslova koji se dešavaju u Brazilu i Vijetnamu, a to su najveći proizvođači u svijetu i najviše kafe uvozimo od njih", kaže Grbić za "Nezavisne novine" dodajući da će se to odraziti sigurno i na naše tržište, na kome se pola kilograma trenutno kreće oko 10 maraka, pa i više.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine, tokom 11 mjeseci ove godine u BiH je uvezeno 17,9 miliona kilograma kafe vrijedne 157.085.398 KM, dok je u istom periodu lani to bilo 18,2 miliona kilograma kafe, međutim njena vrijednost je bila mnogo manja i iznosila je 129.591.117 KM.

S druge strane, kada je riječ o izvozu, kako su istakli za "Nezavisne novine" iz ove institucije, za 11 mjeseci 2024. godine iz BiH je izvezeno 131.653 kilograma kafe čija je ukupna vrijednost iznosila 1,5 miliona KM. U istom periodu lani izvezeno je znatno manje kafe, odnosno 47.405 kilograma, a vrijednost je bila 757.802 KM.

Inače, ukupna proizvodnja kafe u svijetu podijeljena je na 70 odsto arabike i 30 odsto robuste.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )