Starinski ležaj postao je popularan u posljednje vrijeme i koristi se za jačanje imuniteta i oslobađanje od bolova.
Slamarica je vijekovima služila siromašnima kao podloga za spavanje. Pomalo podsjeća na dušek, ali za razliku od njega, ispunjena je slamom.
Pravila se od grubog tkanog platna pravljenog od konoplje. Veličina po dužini i širini je bila malo veća nego krevet. Kroz otvore gurala se slama ili šuške kukuruza i tako ispunjavala.
Domaćice bi ujutro gurale ruku i miješale slamu pokušavajući da je rastresu, zbog toga što bi noću tu nastalo ulegnuće.
Slama za slamaricu se spremala na poseban način. Slama se istrese, uvijek po lijepom i sunčanom danu, na jednu gomilu. Onda se poprska vodom i sa grabuljama razvuče da bi se na suncu osušila i ozračila. I tako nekoliko puta tokom dana. Grabuljama se slama potom dobro rastresala i iz nje izbacivalo ono što ne valja. Najviše prašina.
Onda se u platno ponovo gurala slama i stavljala na krevet.
Mnogi još pamte poseban miris tog platna i slame osušene na suncu.
Nedavno je osmišljen tretman namijenjen unapređenju zdravstvenog stanja i pružanju osjećaja mira za kojim moderan čovjek sve više čezne.
Terapija slamom je najnoviji ritual koji se primijenjuje u svjetski afirmisanim velnes centrima, a koji dobro utiče na zdravlje.
Riječ je o modernoj primjeni drevne tradicije, stare više stotina godina.
Oni koji su praktikovali spavanje na slami, tvrde da su uočili da je njihovo tijelo je bilo oslobođeno od bolova koje su ranije osjećali, a nivo energije se znatno uvećao nakon noći provedene na dušeku od slame.
Tretmani u spa centrima su prilagođeni savremenim potrebama čoveka, a uključuju fermentisanu alpsku slamu u kombinaciji sa ljekovitim biljem poput arnike i majčine dušice, a koje obiluju esencijalnim uljima.
Kao glavni benefiti navode se jačanje imunog sistema, oslobađanje bola u mišićima i zglobovima i podsticanje cirkulacije, prenosi Politikin Magazin.