Srbija zavijena u crno; Od sutra trodnevna žalost zbog nezapamćene tragedije
Izvor: RTRS
×
0
Podijeli
FOTO: TANJUG/ SAVA RADOVANOVIĆ
Beograd tuguje - hiljade ljudi i učenika beogradskih škola na mjestu jučerašnje tragedije odaje poštu ubijenoj djeci i radniku obezbjeđenja.
Od šestoro povrijeđenih, dvoje je u kritičnom stanju.
Toksikološki nalaz dječaka koji je pucao pokazao je da nije bio pod uticajem droga.
Trodnevna žalost u Srbiji počinje sutra i trajaće do ponedjeljka, a beogradske ulice i danas obavijene velom tuge.
Srceparajućim crtežima, porukama, paljenjem svijeća i polaganjem cvijeća ispred škole hiljade neutješnih građana odaju počast ubijenima.
Dok Srbija tuguje, ljekari čine sve da pomognu povrijeđenima.
Petoro djece i nastavnica su stabilno, dok je jedna od djevojčica i dalje vitalno ugrožena.
- Što se tiče četvrtog pacijenta, on je došao sa teškim, kompleksnim, prostrelnim povredama grudnog koša, vrata i kičme. Imao je dvije operacije. On je bolje, budan je, ali moramo biti jako oprezni i kvalifikovati da je stanje kritično. Danas ćemo imati serije kontrolnih pregleda i snimaka da vidimo efekte operacija - izjavio je direktor Kliničkog centra Srbije doktor Milika Ašanin.
Trinaestogodišnji dječak koji je počinio ovaj zločin smješten je na Kliniku za neuropsihijatriju.
Toksikološkim nalazima potvrđeno je da je dječak negativan na psihoaktivne supstance.
Šta je bio okidač za ovaj stravičan čin - svi se pitaju, jer niko u školi nije primjetio da je dječak imao ozbiljne probleme.
- Niko nije primjetio da je dječak imao probleme. Da je imao ozbiljne konflikte - primjetilo bi se. Čak je prije nekoliko dana bio na rođendanu kod ubijenog dječaka - rekao je član odjeljenja za obrazovanje na Vračaru Dragi Lukić.
O dječakovom zadržavanju odlučiće socijalna služba, jer kao lice mlađe od 14 godina nema krivičnu odgovornost.
S druge strane, njegovom ocu, koji ga je vodio u streljanu i vlasniku pištolja s kojim je dječak počinio ubistva, određeno je zadržavanje u zatvoru.
Međutim, dječakovo spretno rukovanje vatrenim oružjem, stručnjaci pojašnjavaju, prevazilazi odlaske u streljanu.
- Maloljetnik jeste bio uvježban, ali ne u streljani, već je aktivno trenirao "Airsoft", koje je vojno-taktička simulacija, i to je iskoristio u svrhe ovog zločina. On nije mogao za tri puta u streljani da stekne iskustvo da sa takvom preciznošću likvidira svoje drugare - objasnila je oružarka Ana Simonović.
Pravnici pojašnjavaju, ova tragedija je nezapamćena. Potrebno je sistemsko iznalaženje rješenja, počevši od spuštanja krivične odgovornosti maloljetnika sa 14 na 12 godina.
- Uzrok ove tragedije nisu zakoni o nošenju oružja, ovo je praktično jedan fenomen koji se dogodio i koji nam pali alarme da cijelo društvo sistemski na ovo reaguje. Pod tim mislim i na roditelje, i na školu, i na državu - upozorio je advokat Viktor Gostiljac.
- Ne možemo znati da li će biti rješenje ukoliko ga u praksi ne provjerimo. Neke evropske zemlje već imaju tu praksu. Mislim da je već u Francuskoj taj limit spušten na 12 godina i kod njih se pokazao dobrim u praksi - naglasio je predsjednik Strukovnog odeljenja policije Nenad Ljubišić.
Vlada Srbije danas je predložila nove mjere među kojima su moratorijum na izdavanje dozvola za držanje i nošenje kratkog vatrenog oružja na dvije godine.
U roku od tri mjeseca završiti reviziju svih izdatih dozvola za držanje oružja, a u roku šest mjeseci završiti kontrolu lica koja imaju dozvole da drže oružje, te da li su ispunjeni zakonski uslovi za bezbjedano čuvanje.
Kontrola svih streljana na teritoriji Republike Srbije biće urađena u roku od tri mjeseca.