Ljetovanje na Jadranu svake godine je izbor velike većine. Međutim, paprene cijene koje su se nastavile i ove sezone sve više "tjeraju" turiste da za odmor izaberu na primjer Španiju i Grčku koje su trenutno jeftinije od Hrvatske, a takođe su mediteranske destinacije.
Uprva tri mjeseca ove godine zabilježen je pad dolazaka turista za 7,1 odsto i noćenja za 9,9 odsto. Brojke govore o milionu turista i 2,4 miliona noćenja.
Ipak, podaci su povoljniji za produženi uskršnji vikend. U Hrvatskoj je između 18. i 21. aprila boravilo 176.000 turista koji su ostvarili 624.000 noćenja. To je 34, odnosno 54 odsto više nego tokom prošlogodišnjeg uskršnjeg vikenda, koji je bio gotovo mjesec ranije, pokazuju podaci Hrvatske turističke zajednice (HTZ).
Hrvatska skuplja od Španije i Grčke
Što se tiče ove sezone, većina u turističkom sektoru i dalje je optimistična, ali borba za svakog gosta bit će žestoka.
Početkom godine – tokom priprema za ovu sezonu – nizale su se opomene da cijene turističkog smještaja u Hrvatskoj rastu brže nego u konkurentskim mediteranskim zemljama.
Hrvatska trenutno ima više cijene nego Španija i Grčka, koje su takođe popularne destinacije za odmor.
Barbara Marković iz Hrvatskog udruženja obiteljskog smještaja za Dnevnik.hr je govorila o očekivanjima za ovu sezonu i za koliko su porasle cijene porodičnog smještaja.
– U posljednjih nekoliko godina cijene su rasle u prosjeku za 10–15 odsto – rekla je, dodavši da cijene uglavnom zavise od destinacije i lokacije.
– Međutim, ove godine vidim da su se cijene porodičnog smještaja zbog velike konkurencije stabilizovale, pa se ove sezone u privatnom smještaju cijene neće drastično povećavati. Cijene će povećati samo oni koji su dodali neku dodatnu vrijednost, sadržaj i specifičnu ponudu u odnosu na konkurenciju. Oni imaju pravo na povećanje cijena – istakla je.
Marković je naglasila da su se cijene od 2018. povećale za 30 do 40 odsto, ali da su se zaustavile.
Najveći problem trenutno predstavljaju ponude van sezone i njihove visoke cijene.
– Cijene vansezonskih ponuda drastično su porasle, i to je sada veći problem od privatnog smještaja. Upravo te visoke cijene izazvale su otpor među domaćim i stranim gostima. Ipak, i to se sada stabilizuje tako da neće imati negativan uticaj na predsezonu. Ne vjerujem da će cijene drastično rasti – uvjerena je ona.
Istakla je da se samo uz stabilne cijene može ostvariti kvalitetna sezona.
– U ovom trenutku gostu neće biti prioritet ljepota obale, sunce i more, već cjenovna politika – procijenila je ona.
– Što se tiče porodičnog smještaja, Hrvatska je u prvom kvartalu zabilježila tri odsto više gostiju u odnosu na prošlu godinu. Slične brojke očekuju se i ove godine. U predsezoni neće biti većih praznina kao prošle godine. Što se tiče špica sezone, u privatnom smještaju konkurencija je jaka, pa će onaj ko nudi kvalitetnu uslugu imati i dobru sezonu – pojasnila je Markovićeva.
Prema njenom mišljenju, Hrvatska ima kvalitetnije smještajne kapacitete od ostalih destinacija u Sredozemlju. A takav kvalitet ima i svoju cijenu.
– Nije cilj da budemo destinacija masovnog već kvalitetnog turizma. Uvijek će biti gostiju koji su spremni platiti za kvalitet. Cijene su iste kao prošle godine, čak i niže – rekla je ona.
Kakve su ovog ljeta cijene u Hrvatskoj?
Prosječni raspon cijena za sedmodnevni boravak u julu kreće se između 900 i 1.500 evra – u zavisnosti od lokacije, udobnosti, blizine plaže i kvaliteta smještaja.
Na putničkoj platformi Buking cijena apartmana od 30 kvadratnih metara u Splitu, udaljenog kilometar od centra, u glavnoj sezoni od 25. jula iznosi 775 evra za sedam dana.
Slični, ali novije uređeni i luksuzniji apartmani koštaju 1.200 evra i više za isti period. Luksuzni dvosobni apartmani dostupni su za 2.200 evra za sedam dana.
Četverokrevetna soba u hotelu s četiri zvjezdice u Hvaru košta više od 3.000 evra. Trosobni apartman od 50 kvadrata sa dvije spavaće sobe na Hvaru za četvoročlanu porodicu košta 890 evra u istom periodu.
Cijene u Rovinju znatno su više u odnosu na neke druge destinacije. U centru Rovinja, stan od 80 kvadratnih metara za četvoročlanu porodicu košta 1.300 evra za sedam dana (od 25. jula).
Stan od 30 kvadratnih metara, udaljen dva kilometra od centra, za istu porodicu košta 900 evra.
U Novalji, jednosoban stan za četveročlanu porodicu košta 1.189 evra za sedam dana. Nalazi se kilometar od plaže i centra, a ima 35 kvadratnih metara.
Luksuzniji apartmani mogu se iznajmiti za 2.500 evra. U Novalji postoji i apartman koji košta 979 evra za porodicu od četiri člana, veličine 45 kvadrata, takođe udaljen kilometar od plaže, piše Dnevnik.hr.