Kina se pažljivo i dugoročno pripremala na udar carina iz Vašingtona i ima niz kratkoročnih i dugoročnih protivmjera, tvrdi David Rennie, urednik za geopolitiku časopisa The Economist.
U razgovoru za BBC, Rennie govori da su kineski zvaničnici i akademici s kojima je nedavno razgovarao u Pekingu svjesno očekivali trgovinski rat još tokom Trampove predsjedničke kampanje.
"Kina voli planirati. Vole petogodišnje planove. Njima je izuzetno teško nositi se s ovako hirovitim, transakcijskim američkim predsjednikom", rekao je Rennie, prenosi Index.hr.
"Pripremali su se jako pažljivo i jako dugo. Imali su kratkoročne pripreme specifične za SAD, ali i dugoročne mjere kojima pokušavaju preusmjeriti i uravnotežiti cijelu svoju privredu, kako bi se smanjila zavisnost o izvozu", dodao je.
Pametno ciljanje soje, ali i Trampovih birača
Jedan od najjasnijih primjera kineske strategije je uvođenje carina na američku soju. Rennie ističe da ta mjera direktno pogađa Trampovu glasačku bazu u srednjem zapadu SAD-a, dodajući da da Peking istovremeno može nabaviti soju iz Brazila i Argentine.
"Logika u Pekingu ide ovako: Šta možemo napraviti da zaboli Trampove birače, da privuče njegovu pažnju, a da to možemo kupiti negdje drugo?", objasnio je Rennie.
Trgovinski rat sve žešći
Podsjetimo, od jutros su stupile na snagu kineske carine od 84 posto na američku robu, kao odgovor na 125-postotne carine koje je ranije uvela Trampova administracija. Analitičari upozoravaju da bi ovakav razvoj događaja mogao teško pogoditi američku poljoprivredu, ali i povećati cijene za američke potrošače.
Obje strane zasad ne pokazuju znakove popuštanja. Peking poručuje da će se "boriti do kraja", dok iz Vašingtona stižu slične poruke.