Slovenija danas broji 830 novih slučajeva zaraze virusom korona, a preminula su 22 lica, saopštila je slovenačka Vlada. Vlada Slovenije je produžila za još nedjelju dana privremeno zatvaranje prodavnica koje nisu od vitalnog značaja za stanovništvo.
Danas bi trebalo da nastavi zasjedanje o daljim mjerama i ograničenjima u borbi protiv virusa korona.
Nova uredba o produženju zabrane, koja je započela 16. novembra u pokušaju da se suzbije epidemija koronavirusa, stupa na snagu od danas, prenosi STA.
Vlada se odlučila za produženje mjera kasno sinoć nakon konsultacija sa predstavnicima zdravstva i privrede, procjenjujući da se sitacija povezana sa kovidom 19 virusom u zemlji ne poboljšava.
Vlada je najavila i da će danas u "užem formatu" nastaviti raspravu o mjerama protiv virusa korona, navodi se prema Vladinoj kacelariji za komunikacije. Druga tačka dnevnog reda mogla bi biti i 7. po redu podsticajni paket za privredu.
Na konsultacijama, održanim juče na Brdu kod Kranja, upravnici bolnica upozorili su da imaju veoma ograničene rezerve za bilo kakav potencijalni porast broja pacijenata sa kovid 19.
Prema izvještaju TV Slovenija, zvaničnici su na sastanku upozorili da bi se broj pacijenata na bolničkom lečenju u januaru mogao povećati i do 30 odsto, takođe zbog drugih urgentnih stanja.
"Iscrpili smo rezerve koje smo imali u borbi protiv Kovid-19. Dolaze nam pacijenti sa drugim bolestima, kojima su takođe potrebni kreveti", rekao je Aleš Rozman, direktor Univerzitetske klinike za respiratorne i alergijske bolesti Golnik, za Radio Slovenija.
Vlada se takođe juče sastala sa predstavnicima privrednih preduzeća koja su pojačala svoje pozive za ponovno otvaranje nekih prodavnica i usluga poput frizerskih, cvećarskih ili manjih prodavnica odjeće. Poslije sastanka, koji je potrajao kasno u noć, Branko Meh, šef Trgovačko-zanatske komore, rekao je za STA da je vlada saslušala njihove argumente, pa očekuju da će uskoro doći do ublažavanja.
Boštjan Gorjup, predsjedavajući Privredne komore, takođe očekuje da će vlada narednih dana početi da postepeno ublažava neke mjere.
Prema planu vladine strategije zaključavanja, broj hospitalizovanih pacijenata trebalo bi da padne ispod 1.200 ili broj dnevnih infekcija u prosjeku ispod 1.350 u posljednjih sedam dana da bi došlo do prvog ublažavanja mjera.