FOTO: nezavisne

BANJALUKA, SARAJEVO - Tekst Prijedloga odluke o kvalitetu tečnih naftnih goriva, a koji je dva puta, i to prošlog i ovog mjeseca, bio uvršten u dnevni red sjednica Savjeta ministara BiH, predstavljao bi novi prenos nadležnosti sa institucija RS na nivo BiH, čemu se vlast RS protivi.

Kako saznajemo, u oba slučaja Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva RS zatražilo je da se sporni materijali povuku sa sjednica Savjeta ministara BiH.

Ministar industrije, energetike i rudarstva Srpske Petar Ðokić ocijenio je ranije da je neprihvatljiv postupak Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH da mimo utvrđene procedure i imenovane radne grupe, tekst Nacrta odluke o kvalitetu tečnih naftnih goriva u BiH, kojim se favorizuju uvoznički lobiji koji posluju u FBiH, uputi na mišljenje Vladi Republike Srpske.

"Dostavljanjem teksta nacrta odluke direktno, bez njenog razmatranja na radnoj grupi i postizanja konsenzusa, Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH izbjegava institucije Srpske i nastoji da izvrši prenošenje nadležnosti, dajući nepripadajuća ovlašćenja sebi i postavljajući odluku iznad zakonskog okvira Republike Srpske", naveo je Ðokić.

Prethodno je, još u junu 2015. godine, Vlada RS zadužila Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva RS da kod nadležnih bh. organa inicira izmjenu i dopunu Odluke o kvalitetu tečnih naftnih goriva BiH.

"To ministarstvo tada je zaduženo i da koordinira radom predstavnika nadležnih ministarstava u Vladi RS i Republičke uprave za inspekcijske poslove, nominovanih u radnu grupu za izradu ovog podzakonskog akta", pojašnjava izvor "Nezavisnih".

Potom je početkom 2016. godine imenovana radna grupa koju čine i članovi iz RS, a sa zadatkom da pripremi Prijedlog izmjena i dopuna Odluke o kvalitetu tečnih naftnih goriva BiH.

Nakon održanog samo jednog sastanka radne grupe u Sarajevu, Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva RS je primilo Nacrt odluke o kvalitetu tečnih naftnih goriva BiH.

"Taj akt je dostavljen članovima radne grupe iz RS, koji su potom konstatovali da sadržaj teksta nije rezultat rada, niti je on razmatran, odnosno usaglašen na sastanku radne grupe", piše u Informaciji o aktivnostima u vezi sa donošenjem odluke o kvalitetu tečnih naftnih goriva, sa kojom se juče upoznala Vlada RS.

U toj informaciji se navodi i da je u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS održano nekoliko sastanaka članova radne grupe iz RS. Zatim su u martu Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH dostavljeni komentari, primjedbe i sugestije na ovaj nacrt odluke.

Nakon toga, u avgustu ove godine Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva RS dobija Prijedlog odluke o kvalitetu tečnih naftnih goriva BiH, sa komentarima na nacrt odluke.

U dopisu Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa su pobrojeni komentari na pojedinačne članove odluke koji se ne prihvataju, koji se dijelom prihvataju, ali i pojedini članovi koji se sada normiraju na potpuno drugačiji način.

U ovoj informaciji, koja je juče bila pred Vladom RS, ističe se i da je radna grupa, na svom sastanku u Sarajevu, odbila prijedlog odluke i zatražila da se rad radne grupe vrati u okvire njenih zadataka koji su joj dati po imenovanju.

Hladan tuš događa se kada predstavnici Ministarstva industrije, energetike i rudarstva RS primjećuju da je sporna odluka kandidovana za dnevni red 157. sjednice Savjeta ministara BiH, iako sa njenim konačnim tekstom nije upoznato ovo ministarstvo, niti je za njeno donošenje saglasnost dala Vlada RS.

Vlast RS tada je zatražila da se ovaj materijal povuče sa te sjednice Savjeta ministara jer se, kako je ocijenjeno, radi o novom prenosu nadležnosti sa institucija RS na nivo BiH. Međutim, ovaj podzakonski akt našao se i na dnevnom redu sjednice Savjeta ministara BiH, održane 3. decembra ove godine.

"Tada je Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva RS ponovo zatražilo hitno povlačenje ovog akta iz procedure jer se radi o prenosu nadležnosti", piše u informaciji koju je, kako saznaju "Nezavisne", prihvatila Vlada RS.

Vlada RS juče je zadužila Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva RS da, u saradnji sa Ministarstvom za ekonomske odnose i regionalnu saradnju BiH, od nadležnih bh. organa zatraži da se izrada i donošenje nove odluke o kvalitetu tečnih naftnih goriva vrati u rad ranije imenovane radne grupe.

Komentar Mirka Šarovića, ministra ekonomskih odnosa i regionalne saradnje BiH, nismo uspjeli dobiti.

Za humanitarnu akciju 100.000 KM
Vlada RS zadužila je juče Ministarstvo finansija da iz sredstava budžetske rezerve, u 2018. godini, u okviru ostale budžetske potrošnje, obezbijedi sredstva za podršku humanitarnoj akciji "S ljubavlju hrabrim srcima", u iznosu od 100.000 KM.

Donijela je i Odluku o davanju saglasnosti na Prijedlog budžeta Fonda solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povreda djece u inostranstvu za 2019. godinu.

"Fond solidarnosti je do sada odobrio ukupno 67 zahtjeva za liječenje djece u inostranstvu. Radi se o 58 djece, jer je za četvoro djece produžavano liječenje više puta. Za liječenje djece u inostranstvu Fond solidarnosti je uplatio oko 1,8 miliona KM. Na računima Fonda trenutno se nalazi oko 5,4 miliona KM", kažu iz Vlade RS.

Vlada RS donijela je i Uredbu o izmjenama Uredbe o preduzetničkim djelatnostima, te, između ostalog, prihvatila Informaciju o projektu "Pomoć Bosni i Hercegovini u poboljšanju kvaliteta vazduha i upravljanju kvalitetom vazduha".

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )