FOTO: politika.rs

Obuhvat vakcinacijom smanjen je čak za trideset odsto, procjenjuje Udruženje pedijatara Srbije. Takozvane male boginje su za decu mnogo opasniji od korone, upozorava dr Konstantinidis

U jeku masovne imunizacije stanovništva protiv virusa korona, kada je najveći dio zdravstvene, dijelom i šire javnosti, svu svoju pažnju preusmjerio na to da u što kraćem roku cjepivima pokuša da zaštiti što više stanovnika naše zemlje, pojavili su se problemi s vakcinacijom koja je za zdravstveni sistem rutinska, a za građane obavezna – imunizacijom djece protiv morbila.

Udruženje pedijatara Srbije upozorilo je da je značajno opao obuhvat vakcinacijom protiv morbila najmlađih stanovnika naše zemlje, a prema njihovim procenama, radi se o padu od 25 do 30 odsto, izazvanom najvjerovatnije i aktuelnom pandemijom kovida 19. Prof. dr Georgios Konstantinidis, predsednik Udruženja pedijatara Srbije, kaže za „Politiku” da nema podataka za ovu godinu i pretpostavlja da je uzrok opterećenost Instituta za javno zdravlje „ Dr Milan Jovanović Batut” aktuelnom epidemijom virusa korona, ali da podaci za prvu polovinu prošle godine jasno pokazuju manji obuhvat vakcinacijom. Tako je, prema procjenama udruženja, procenat vakcinisane djece oko 75 odsto, a kako naglašava dr Konstantinidis, sve ispod 95 odsto smatra se kritičnim jer je u pitanju izuzetno zarazna bolest.

– Situaciju dodatno komplikuje činjenica da je obuhvat vakcinacijom u našem okruženju takođe opao. U Bosni i Hercegovini je on manji od 70 odsto. U Crnoj Gori je manje od 50 odsto, prošle godine, prema informacijama koje sam dobio od kolege, bio je svega deset odsto. Kod nas je taj procenat veći, ali je ispod zadovoljavajućeg i to je jedna od stvari na koje već dugo upozorava i Svetska zdravstvena organizacija i naše udruženje. Ponovo apelujemo da ova pandemija virusa korona ne bi smela da dovede do epidemije morbila koja može da bude posebno opasna za djecu. Oni su relativno malo ugroženi aktuelnom pandemijom kovida 19, ali mogu da budu potencijalno veoma ugroženi morbilima – upozorava prof. dr Konstantinidis.
 
Morbili su opasniji za djecu zato što je mnogo veća zaraznost ove bolesti, naglašava naš sagovornik, pa relativno niska stopa smrtnosti na ogroman broj oboljelih daje velike brojke umrlih.

– Ako je, recimo, prosečna smrtnost dva na 1.000 slučajeva oboljevanja, ukoliko nije vakcinisano od 20.000 do 30.000 dece u samo jednoj generaciji, a procjenjuje se da svaka generacija ima od 65.000 do 70.000 mališana, onda dolazimo do zabrinjavajuće velikih brojeva. Takođe, imamo džep nevakcinisanih tokom prethodnog perioda, čak i odraslih. U posljednjoj epidemiji morbila, od oktobra 2017. do aprila 2018. od 2.700 laboratorijski dokazanih slučajeva, bilo je 15 umrlih, a među njima najmlađe je bilo novorođenče od 15 dana. Učestalost oboljevanja i umiranja tada je bila najčešća u grupi do pet godina starosti, ali bilo je i starijih. Ne smemo da dozvolimo da nam se epidemija morbila ponovo desi, bio bi to veliki javnozdravstveni problem – ističe prof. dr Georgios Konstantinidis.

On ističe da je neophodno povećati obim vakcinacije, odnosno broj imunizovane djece jer bi u suprotnom s povratkom đaka u škole u punom obimu mogla da bukne epidemija morbila. Razlog za optimizam vidi u tome što je 2017. i 2018. aktivnom politikom vakcinacije obuhvat imunizacijom za kratko vreme sa 82 odsto, koliki je bio krajem 2016, stigao do 92 odsto dve godine kasnije. Da se nastavilo tim tempom, i Srbija bi možda uskoro bila među više od 30 evropskih zemalja u kojima se smatra da su morbili iskorenjeni. Umjesto toga, nalazimo se pod prietnjom masovnog oboljevanja zbog smanjenog obima vakcinacije.

– Apelujemo pre svega na roditelje da se ne plaše da vakcinišu svoju decu, da se ne plaše da idu u domove zdravlja jer je sistem vakcinacije razrađen i bezbjedan. Isto tako apelujemo i na pedijatre, naše kolege, mada su tu izuzeci vrlo rijetki, ali dobijaju nekad i previše medijske pažnje, da slijede dokazane stručne aksiome. I konačno, nulta tolerancija prema antivakcinalnom lobiju – kaže prof. dr Georgios Konstantinidis.







 


Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )