Crnogorski premijer Duško Marković kazao je da pregovori nisu uspjeli i pored brojnih ustupaka ekspertskog tima Vlade.
Pregovori ekspertskih timova Vlade Crne Gore i Srpske pravoslavne crkve (SPC) o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti okončani su u utorak bez rezultata.
Crnogorski premijer Duško Marković kazao je da pregovori nisu okončani uspješno i pored brojnih ustupaka ekspertskog tima Vlade.
"Tokom druge runde ekspertskih razgovora prihvatili smo da se postupak utvrđivanja zemljišno-knjižnih upisa iz upravnog postupka premjesti u redovni sudski postupak, gdje teret dokazivanja vlasništva pada na državu, a ne na crkvu. U tom smislu, predložili smo potpuno novi Član 63. Zakona, čime smo prihvatili prijedloge SPC-a", kazao je on nakon sastanka, prenosi Anadolija.
Istakao je da je Vladin ekspertski tim prihvatio prijedlog da SPC-a nastavi s korištenjem svih crkvenih i manastirskih objekata, imanja i drugih nekretnina koje su državno vlasništvo ili se u sudskom postupku utvrdi da su državno, vjersko i kulturno dobro.
Marković je pojasnio da je predložen potpuno novi Član 64. Zakona, kojim se isključuje mogućnost da vjerske objekte može koristiti bilo koja vjerska zajednica, osim Mitropolije crnogorsko-primorske (MCP) i drugih eparhija SPC-a u Crnoj Gori.
"Predložili smo da ove izmjene usvojimo već preksjutra na Vladi i proslijedimo parlamentu radi izjašnjavanja u hitnoj proceduri do kraja ovog mjeseca. Pojednostavljeno, to bi značilo da svetinje više nijesu napadnute, kako to SPC predstavlja, odnosno da bi izmjenama i dopunama Zakona bile u potpunosti i trajno zaštićene. Riječju – da više nema govora o njihovoj navodnoj ugroženosti, kako se spočitavalo Vladi", kazao je Marković.
Premijer je istakao da je cilj ustupaka bio prevazilaženje nesuglasica i podjela u "pravoslavnom biću Crne Gore" i izgradnji povjerenja između države i crkve.
Rekao je da Vlada nije postavila bilo kakve uslove.
"Jedini zahtjev Vlade bio je registracija svih crkava i vjerskih zajednica, pa i SPC-a i njenih eparhija, po slovu zakona. Registracija, koja je bila obaveza i po ranijem zakonu; registracija, na način kako to uređuju sva civilizovana i demokratska društva. Nažalost, SPC je to odbila", kazao je Marković.
Episkopski savjet SPC-a u Crnoj Gori optužio je u utorak Vladu ove zemle da nije željela uspjeh pregovora o Zakonu o slobodi vjeroispovjesti, prenosi Anadolija.
"Nažalost, konstatujemo da je najnovijim prijedlogom Vlade pred Crkvu postavljen ultimatum u vidu obavezne registracije Mitropolije i eparhija SPC-a u Crnoj Gori, uprkos činjenici da kao crkvene ustanove postoje na prostoru Crne Gore punih osam vijekova. Radi se o neviđenom poniženju u vidu ultimatuma Crkvi da se ponovo registruje i da iznova, kao nekakva novoformirana vjerska zajednica, stiče pravni subjektivitet koji je priznat i prepoznat od svih vlasti, pa čak i okupatorskih, kroz vijekove do danas“, navode u Episkopskom savjetu SPC-a.
Iz Episkopskog savjeta navode da im je bio prihvatljiv Vladin prijedlog o korištenju crkvene imovine i dokazivanju svojine, ali da nisu mogli pristati na obavezu nove registracije.
Upozorili su da je Vlada ignorirala prijedlog SPC-a kojim se, kako tvrde, garantirao pravni subjektivitet Crkve i vjerskih zajednica koji su stekle po svom istorijskom kontinuitetu i ranijim propisima.
"Jasno proizilazi da Vlada, za razliku od Crkve, ni ovom prilikom nije imala iskrene namjere da se kroz dijalog dođe do zajednički prihvatljivog i održivog rješenja, već je poziv za dijalog očevidno služio za nove ucjene i aktuelni politički marketing, u čemu SPC ne može i ne želi da učestvuje“, kazali su iz Episkopskog savjeta SPC-a.