Sa sezonom godišnjih odmora učestale su i provale u stambene objekte, pa ih je tako u maju i junu, prema policijskoj statistici, izvršeno 120, a lani ih je u istom periodu bilo 97.
Prema podacima MUP-a RS, u prvih šest mjeseci ove godine evidentirano je 378 provala, od čega su lopovi najviše puta provalili u kuće, u njih 250.
Zatim slijede stanovi, u koje su kriminalci na nezakonit način ušli i opljačkali ih 50 puta, a 12 puta manje, tačnije 38 vikendica, bilo je na meti lopova. Provalnici nisu zaobišli ni garaže, podrume i šupe, i njih su 40 puta "olakšali".
Iz policije često apeluju na građane da u periodu godišnjih odmora posebno zaštite sopstvenu imovinu, a iz MUP-a RS naglašavaju da redovno u tom vremenu sprovode kampanju s ciljem podizanja svijesti građana o njenoj zaštiti.
"Ukoliko znate da su vam komšije odsutne, a u njihovom stanu čujete iznenadnu buku ili primijetite nepoznata sumnjiva lica, pozovite policiju na besplatan broj telefona 122. Poziv može da bude anoniman. Ukoliko vi planirate biti odsutni, obavijestite komšije ili rodbinu o tome, kako bi oni pripazili vaš dom i predajte im na čuvanje dragocjenosti koje ne planirate nositi na put sa sobom", naveli su iz MUP-a.
Još jedna greška koju činimo kad napuštamo kuću je i to što spustimo roletne na prozorima u potpunosti, a iskusni provalnici, ako su duži period spuštene, lako mogu zaključiti da u kući nema nikoga.
Ni ostavljanje ključeva od ulaznih vrata na "tajnim mjestima" kao što su ispod otirača, u papučama ili saksijama za cvijeće nije dobra ideja, kao ni objavljivanje putovanja na društvenim mrežama jer je to dobar saveznik lopovima.
Broj provala u prvih šest mjeseci
250 kuća
50 stanova
40 garaža, podruma i šupa
38 vikendica