Porodica je jedan od najvažnijih elemenata svakog društva jer jake porodične veze pružaju podršku i sigurno okruženje koje je neophodno za razvoj pojedinca, kažu naši sagovornici povodom 15. maja, Međunarodnog dana porodice.
Sociolog Vladimir Vasić kazao je u razgovoru za "Nezavisne novine" da porodica jeste stub društva.
"Nekako prva polazna tačka svega onoga što jesmo i šta ćemo biti jeste porodica", kazao je Vasić i dodao da je samo pitanje koliko mi kao pojedinci, ali i institucije ulažu napore da se očuva digresija porodice u društvu.
"Ono čemu svjedočimo, a što nije dobro je to da se u procesu vaspitanja pokušava zamijeniti porodica nekim drugim društvenim pojavama", kazao je Vasić i dodaje da je najveći izazov za savremenu porodicu kako da očuva svoje primarne zadatke.
"Uloga porodice je nezamjenjiva i to je ono što moramo jasno i decidno da kažemo", kazao je Vasić.
Kako je pojasnio, veliki problem porodica je što se njeni članovi međusobno ne poznaju.
"Mi više nemamo generacijski jaz u porodici nego vrijednosno-interesni jaz, imamo nepovjerenje u porodici, nemamo dovoljno interakcije sa članovima porodice, nemamo vremena, strpljenja", kazao je Vasić.
Psiholog Aleksandar Milić takođe naglašava da je porodica izvor postojanja, a ujedno i opstanka društva.
"Ubrzan tempo života, veliki raskorak između tradicionalnih i savremenih vrijednosti i očekivanja koja se stavljaju pred pojedinca jesu tema koja muči porodicu", kazao je Milić.
Ističe da konstantna trka za nekim kvalitetom života, za postizanjem određene materijalne dobrobiti i osiguravanjem nekih bazičnih sredstava za veliki i značajan dio porodica u Srpskoj jeste ogroman pritisak, koji svakako utiče na kvalitet života svih članova.
"Bez porodičnog života i odgoja ne možemo očekivati zdravog pojedinca u zajednici", kazao je Milić.
Selma Čabrić, ministarka porodice, omladine i sporta Republike Srpske, kazala je da savremeno društvo stavlja pred porodicu brojne izazove i novine koje ne treba prihvatati samo radi trenda, već ih treba prilagoditi uslovima života i vrijednostima koje postoje u svakoj našoj porodici.
"U porodici se rađamo, odrastamo i sazrijevamo kao ličnosti, u porodici stičemo prva iskustva o sebi i drugima i razvijamo naš identitet i pripadnost", rekla je Čabrićeva. Navela je da godišnjim planom rada Ministarstvo porodice, omladine i sporta planira značajne aktivnosti koje se odnose na poboljšanje položaja porodice, kako kroz strateške dokumente u saradnji svih nadležnih subjekata, tako i kroz različite aktivnosti koje doprinose podizanju kvaliteta porodičnog života.
Dodala je da će u petak, 16. maja, predstavnici Ministarstva učestvovati u manifestaciji "Velika porodična šetnja" u opštini Mrkonjić Grad.
Čabrićeva je podsjetila i na poseban način podrške Republike Srpske nezaposlenim roditeljima sa četvoro i više djece, i to priznavanjem prava na novčano primanje i pripadajuće doprinose, čime se direktno doprinosi poboljšanju materijalnog statusa ovih porodica.
Međunarodni dan porodice obilježava se svake godine 15. maja u cijelom svijetu. Generalna skupština UN je 20. septembra 1993. donijela rezoluciju 47/237 kojom je utvrdila ovaj dan kao Međunarodni dan porodice. Cilj obilježavanja ovog dana je da se podigne svijest o važnosti porodice, te podstakne javnost na pružanje podrške porodicama koje su suočene sa problemima u ekonomskom, društvenom i kulturnom smislu.