Pandemija pokazala važnost uloge medicinskih sestara i tehničara: Danonoćno pomiču granice izdržljivosti
Izvor: glassrpske
×
0
Podijeli
FOTO: UNO portal
Posao medicinske sestre je human, ali odgovoran i veoma težak, što se posebno pokazalo u vrijeme pandemije, kada danonoćno pomiču granice izdrživosti njegujući pacijente oboljele od “kovida”.
Zahvalnost pacijenta je nešto zbog čega vrijedi raditi ovaj posao, ističu oni koji svakodnevno dočekuju, daju propisanu terapiju i ispraćaju oboljele. Medicinske sestre, spona između ljekara i pacijenata, ne strahujući za svoj život i suzdržavajući suze svakodnevno crtaju osmijehe zahvalnosti na licima brojnih pacijenata.
Predsjednica Udruženja sestara, tehničara i babica RS Živana Vuković Kostić rekla je za “Glas Srpske” da se njihova uloga u pandemiji drastično izmijenila, krenuvši od novih protokola u liječenju i njegovanju bolesnika, pa sve do zaštitne opreme koju moraju da koriste.
- Pandemija je pokazala ulogu medicinskih sestara, koje su se brzo prilagodile novonastaloj situaciji. Pored “kovid” pacijenata, kojih je sve više, ni u jednom momentu medicinske sestre i tehničari nisu zapostavili oboljele od drugih bolesti - kazala je Vuković Kostić i dodala da u Srpskoj ima više od 6.500 medicinskih sestara i tehničara, koji nose najveći dio tereta.
Medicinskih sestara i tehničara, kaže ona, u bolnicama i domovima zdravlja nikad ne može biti previše, s obzirom na pojavu novih bolesti.
Odlazak pacijenta na drugi svijet, priča Vuković Kostić, za medicinsku sestru je najteži dio posla.
- Nijednom medicinskom radniku, a kamoli sestri koja bdije nad pacijentima, nije lako gledati kad neko umire, znajući da tu više nema pomoći. To je nešto što ostavlja dubok trag na sve nas - istakla je Vuković Kostić.
Dodala je da su medicinske sestre u situaciji da razumiju i najteža stanja svojih pacijenata.
- Ta topla riječ i pružena ruka mnogo znače svakom bolesniku - kazala je Vuković Kostić i podsjetila da ovo udruženje s ciljem promocije i prevencije zdravlja kroz razne aktivnosti svake godine prigodno obilježi svoj dan.
Mjerenje temperature i savjetovanja građana u vezi sa zdravim stilom života, sa posebnim naglaskom na ishranu, samo je jedna od aktivnosti koja će biti organizovana povodom 12. maja - Međunarodnog dana medicinskih sestara, uz poštovanje epidemioloških mjera.
- Tim povodom ćemo, između ostalog, položiti cvijeće na grob prve predsjednice udruženja i na taj način odati počast svim koleginicama i kolegama koji više nisu sa nama - kazala je Vuković Kostić.
Predsjednik Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara Mirko Šerbedžija kaže da je njihov najveći problem stres koji zbog virusa korona preživljavaju više od godinu dana.
- Medicinske sestre kao prave patriote stale su u prve redove u borbi protiv virusa korona, ne štedeći ni sebe ni svoje porodice. Dovoljno je pomisliti samo na strah kada se sa posla trebaju vratiti kući - rekao je Šerbedžija i dodao da sindikat konstantno radi na unapređenju uslova rada medicinskih sestra i tehničara, kao i njihovih prava, što se, kako kaže, i vidi.
Moderno sestrinstvo
Medicinske sestre cijelog svijeta svake godine obilježavaju 12. maj u spomen na Florens Najtingejl, začetnicu modernog sestrinstva, koja je u 19. vijeku inicirala ulazak profesionalno obrazovanih žena u zdravstvenu njegu bolesnih. Sada već davne 1860. godine u Londonu je otvorila prvu školu za medicinske sestre. Od tada njega bolesnika postaje nauka, a sestrinstvo profesija.