FOTO: null

Bosna i Hercegovina ponovo je u središtu međunarodnog skandala. Prema otkriću britanskog lista Independent, oružje proizvedeno u fabrici u Novom Travniku, završilo je u rukama džihadista Islamske države i Al Kaide koji su se borili na sirijskom ratištu. I dok iz fabrike oružja poručuju da su sporno oružje legalno prodali Saudijskoj Arabiji, ponovo se postavlja pitanje ko i na koji način kontroliše trgovinu oružjem iz BiH.

Britanski novinar u istočnom dijelu sirijskog grada Alepa, u skladištu koje su koristili borci ISIL-a, pronašao je garantne listove za minobacače proizvedene u BiH. Da je riječ o oružju proizvedenom u Novom Travniku, potvrdio je bivši direktor kontrole naoružanja u toj fabrici, rekavši da su ti minobacači dio pošiljke od 500 komada, koji su, prije dvije godine, isporučeni Saudijskoj Arabiji. Dodao je da su zeleno svjetlo dobili za taj posao od NATO i Evropske unije, a da je ugovaranju posla prisustvovao i jedan ministar iz Savjeta ministara.

- Sva naša proizvodnja nakon rata je pod kontrolom Amerikanaca i NATO. I oni znaju svaki komad našeg oružja koji odlazi van države - kaže Ifet Krnjić, bivši direktor kontrole naoružanja u fabrici BNT&TMiH u Novom Travniku.

Međutim, ekspert za borbu protiv terorizma Dževad Galijašević kaže da je Saudijska Arbija visokorizična zemlja kada je riječ o izvozu oružja, jer postoje brojne veze između ove države i terorističkih organizacija. Sumnja da se čitav posao odvijao pod pokroviteljstvom jedne američke komapnije.

- Da li je Mašin hovel pretvorio BiH u jednu zločinačku državu koja ubija civile i daje oružje najgorim režimima na svijetu, koji organizuju i podržavaju terorizam? - pita Galijašević.

Galiješavić kaže da veliki dio odgovornosti snose i oni koji su u BiH odobrili da se minobacači izvezu u Saudijsku Arabiju, jer je riječ o oružju koje se, kako je rekao, koristi uglavnom za gađanje civilnih ciljeva.

- Morate znati da time kršite sve zakone BiH i da kršite sve međunarodne propise OEBS i rezolucije UN. Ne smije se oružje prodavati u nestabilne regione, niti državama koje učestvuju u ratu - navodi Galijašević.

Za izvoz oružja iz BiH, saglasnost, između ostalih, mora dati i pet ministara iz BiH. Iako je među njima i ministar inostranih poslova Igor Crnadak, on danas tvrdi da je za cijeli slučaj čuo iz medija.

- Ako je to tačno, mora se sporvesti istraga. Kod nas su jasne procedure u vezi s izvozom oružja i za svaki komad oružja, ako je izvezen legalno, tačno postoji dokumentacija i može se utvrditi kako je došao tamo - kaže Crnadak.

Kako je dio oružja, uvezenog iz BiH, dospio u ruke terorista, iz Ambasade Saudijske Arabije u Londonu nisu komentarisali, ali su poručili da nisu pružali praktičnu niti bilo kakvu podršku bilo kojoj terorističkoj organizaciji u Siriji ili nekoj drugoj zemlji, piše Independent.

Ističu, međutim, da su ekstremističke grupe u Siriji imale podršku iz Saudijske Arabije, često optuživane da naoružava pobunjenike u Siriji, koji su se borili protv Bašara el Asada. Dio tog oružja, sasvim je izvjesno, stizao je i iz BiH, koja je u 2016. godini izdala 209 dozvola za izvoz oružja i vojne opreme, a jedan od glavnih kupaca bila je upravo Saudijska Arabija.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )