Iz Ministarstva privrede Hrvatske je saopšteno da je vlada donijela odluku da više neće donositi Uredbu o utvrđivanju najviših maloprodajnih cijena naftnih derivata.
Time se okončava period dvonedjeljnog regulisanja cijena goriva, koji je bio na snazi posljednje tri godine.
Kako navode iz ministarstva, ova odluka je rezultat temeljne analize i pažljivog praćenja globalnih kretanja na tržištu nafte.
Ministar privrede, Ante Šušnjar, izjavio je da odluka vlade o ukidanju regulacije cijena goriva nema nikakve veze s turističkom sezonom. Kako je istakao, cijene određenih derivata bi čak mogle i da padnu.
"Nakon detaljnih analiza i razmatranja, zaključili smo da je tržište već duže vrijeme stabilno, bez velike volatilnosti, što je ranije zahtijevalo intervencije uredbama kako bismo zaštitili životni standard građana i privredu. Sada smo odlučili da krenemo putem deregulacije cijena goriva”, rekao je Šušnjar, prenosi SEEbiz.
On je naglasio da je tržišna situacija postala predvidiva, i pozvao sve učesnike naftnog tržišta, posebno distributere, da pokažu odgovornost i da se konkurencijom bore za potrošače.
"Država će pomno pratiti ponašanje tržišnih aktera i formiranje cijena. Ukoliko dođe do narušavanja standarda građana ili privrede, Vlada je spremna da ponovo interveniše”, poručio je ministar.
Dodao je da od 15. jula počinje tržišno formiranje cijena i da se ne očekuju veća poskupljenja – eventualno minimalna promjena za neke derivate u skladu s berzanskim cijenama nafte. Očekuje se, kako kaže, prosječna razlika u cijeni jednog rezervoara od oko dva evra.
"Mi smo tržišna ekonomija, a vlada je tu da reaguje ukoliko bude potrebe, kao što je činila posljednje tri godine. Ovo nema veze s turističkom sezonom, već je idealan trenutak da se sprovede deregulacija”, zaključio je Šušnjar, dodajući da, u skladu s kretanjima na berzi, neki derivati čak mogu i pojeftiniti.
Kompanija INA je pozdravila vladinu odluku o ukidanju državne kontrole nad maloprodajnim cijenama goriva, ocjenjujući je kao korak ka tržišnim principima poslovanja.
"INA pozdravlja odluku o ukidanju Uredbe o najvišim maloprodajnim cijenama naftnih derivata, smatrajući je korakom ka dugoročno održivom i tržišno orijentisanom poslovnom okruženju”, navodi kompanija.
Dodaje se da će ova mjera doprinijeti većoj fleksibilnosti tržišta i omogućiti dalji razvoj usluga i investicija, kao i da kompanija cijeni napore Vlade Hrvatske u pokušaju da balansira između zaštite potrošača i zdrave tržišne konkurencije.
Grupa Petrol takođe je saopštila da podržava odluku vlade o prestanku regulacije cijena goriva, navodeći da se time prelazi sa modela državne kontrole na otvorenije i odgovornije tržišno okruženje.
"Odluka o liberalizaciji cijena goriva je opravdana i dolazi u trenutku tržišne stabilnosti. Samo u takvom okruženju možemo snažno ulagati u obnovljive izvore energije, novu infrastrukturu i obezbijediti stabilno snabdijevanje građana”, poručuju iz Petrola.
Predsjednik Uprave Petrol Hrvatska, Ante Mandić, naglasio je da ova odluka omogućava energetskoj industriji da pređe sa kratkoročnog upravljanja tržišnim oscilacijama na strateško građenje održive budućnosti.
"Spremni smo da preuzmemo odgovornost i damo primjer kako poslovna efikasnost može ići ruku pod ruku sa društvenom odgovornošću i energetskom održivošću”, istakao je Mandić.
Petrol je već realizovao više od sto investicija u električne punionice, solarne i vetroelektrane, kao i digitalna energetska rješenja za domaćinstva i industriju. Ukidanje regulacije, kako navode, omogućava ubrzanje novih projekata u skladu sa nacionalnim i evropskim klimatskim ciljevima.
U saopštenju su podsjetili da je regulacija maloprodajnih cijena goriva uvedena u jesen 2021. godine kao odgovor na globalnu energetsku krizu i nestabilnost cijena sirove nafte. Mehanizam se zasnivao na formuli koja je uključivala prosječne cijene derivata na Mediteranu, kurs kune prema dolaru i ograničenu trgovačku maržu. Taj model je tada omogućio stabilizaciju tržišta i zaštitu krajnjih potrošača u izuzetno izazovnim ekonomskim uslovima, prenosi b92.