Pulmolog Branimir Nestorović tvrdi da u slučaju kovida nema zapaljenja pluća bez ijednog simptoma.
Iako je moguće, kako kaže, imati asimptomatsku upalu pluća, što se inače dešava rijetko, kod kovida to nije slučaj, piše Kurir.
– Definicija kovid-19 pneumonije prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji je temperatura viša od 38 stepeni, otežano disanje i zasjenčenje tipa mliječnog stakla na snimku pluća. Dakle, nema zapaljenja pluća bez ovih simptoma – kaže Nestorović.
Otežano disanje, mliječno staklo i temperatura su upravo i znakovi da je SARS-CoV-2 prešao na pluća, da inficirane ćelije umiru, zbog čega organizam ne može da održi pluća čistim. Zapaljenjem može da se objasni zašto je suvi kašalj jedan od prvih simptoma, a isto važi i za otežano disanje i stvaranje šlajma.
Ostali simptomi koji mogu da se jave u ovoj fazi su: zamor, upala grla, glavobolja, bol u zglobovima ili mišićima, jeza i kijavica. Nakon pet dana hronični bolesnici bi mogli da imaju otežano disanje, a sedam dana je potrebno prije nego što završe u bolnici.
Srednje teški i teški bolesnici će dobiti upalu pluća koja može da varira od oblika koji nije životno ugrožavajuć do ugrožavajućeg. Ovi bolesnici mogu da se oporave u roku od nekoliko dana, ali nekima je potrebno i nekoliko nedjelja.
Međutim, kod nekih bolesnika sa teškim oblikom infekcije i kod onih koji su kritični, simptomi mogu naglo da se pogoršaju, tako da pređu u sindrom akutnog edema pluća.