U Bosnu i Hercegovinu konačno je stigao Temu, popularna platforma za online trgovinu, izazivajući veliko interesovanje među populacijom svih životnih doba.
Šta je tačno Temu?
Temu je online platforma za jeftinu robu "od igle do lokomotive" koja stiže direktno iz Kine. U Bosnu i Hercegovinu stigla je nedavno i u okviru promotivnog perioda od 90 dana građanima ponudila i besplatnu dostavu.
Pod sloganom „kupuj kao milijarder“, Temu je lansiran u SAD u septembru 2022, iako u početku nije privukao mnogo pažnje. Ipak, to se brzo promijenilo kada je krenula prava pomama za kupaćim kostimima za nešto manje od sedam dolara i trimerima za obrve od oko 90 centi koji su prodavani preko tog sajta. Nekoliko mjeseci kasnije, ime platforme našlo se na mnogim naslovnim stranama pošto su emitovane čak tri reklame u toku Superboula, finala lige u američkom fudbalu (NFL), jednog od planetarno najgledanijih događaja, tokom kog, posljedično, svaki sekund reklamiranja papreno košta.
Prateći rastući trend u SAD, platforma je nedugo potom pokrenuta i u Kanadi, Australiji, kao i na Novom Zelandu. Na evropsko tržište stigla je u aprilu 2023. počevši sa Velikom Britanijom, Francuskom i Španijom, da bi potom stigla i u Japan i Južnu Koreju, kao i na Filipine i nastavila da se širi dalje. Prema podacima firme za tržišno izveštavanje Senzor tauer, aplikacija Temu za mobilne telefone je do sada preuzeta više od 600 miliona puta, čime se popela na osmo mjesto u svijetu i prvo mjesto u SAD kao aplikacija koja je najviše puta instalirana. Razlozi za to su, izuzev ogromnog ulaganja u oglašavanje, upravo oni koji je izdvajaju od ostalih konkurenata – brza dostava, više proizvoda u jednom paketu i veći popusti.
Međutim, uprkos tome što se Temu reklamira kao izuzetno profesionalna kompanija, naročito kada je riječ o zaštiti prava potrošača, prate ga i brojne kontroverze. Naime, Temu se nalazi u vlasništvu kineske kompanije PDD Holdings. Dok s jedne strane tvrde da posluju iz Bostona u SAD, sjedište im je smješteno u Šangaju u Kini, a kompanija inače posjeduje i nekoliko sajtova za e-trgovinu, uključujući kineski pandan Temua - Pinduoduo.
Kontroverzne priče o lošoj i neispravnoj elektronici, nebezbjednim i kancerogenim igračkama, direktnim falsifikatima zaštićenih proizvoda i neisporučenim paketima, krenule su krajem 2022. godine. Pored toga, zvaničnici američke vlade izrazili su zabrinutost zbog uticaja i umiješanosti Komunističke partije Kine u rad kompanije.
Tako je u jednoj od brojnih tužbi, navedeno da je Temu “prisluškivao elektronske komunikacije posjetilaca svoje veb stranice i nije uspjeo da upozori kupce o nelegalnom pristupu podacima“. U tužbi se takođe navodi da je Temu svjesno učitavao malver i špijunski softver na uređaje korisnika. Stručnjaci su čak upozorili da je aplikacija toliko invazivna da je čak dizajnirana da prikuplja lične fotografije i video zapise korisnika. Ipak, to nije spriječilo Temu da postane enormno popularan u čitavom svijetu.
Proces kupovine
Provjerili smo za vas kako funkcioniše proces kupovine.
Kada odete na sajt temu.com, u desnom gornjem uglu izaberete iz koje zemlje želite da kupujete. Pored Srbije, Hrvatske i Slovenije, od zemalja iz regiona, ponuđena je i BiH, koja ranije nije bila među zemljama u kojim je moguća kupovina i isporuka proizvoda.
Kako bi započeli kupovinu, korisnici prvo trebaju odabrati zemlju iz koje dolaze, a nakon izbora Bosne i Hercegovine, stranica se automatski prebacuje na engleski jezik. Registracija je obavezna i zahtijeva unos email adrese te kreiranje lozinke. Nakon kreiranja korisničkog profila, potrebno je unijeti adresu za dostavu, broj telefona, kao i podatke o platnoj kartici.
Važno je napomenuti da, za razliku od Srbije, gdje su cijene prikazane u dinarima, za BiH one ostaju u eurima, dok konvertibilna marka (KM), trenutno nije podržana. Minimalna vrijednost narudžbe iznosi 20 eura, a narudžbe ispod tog iznosa nije moguće završiti. Nakon što smo naručili sedam proizvoda u vrijednosti od 20,41 eura, stigla je trenutna potvrda plaćanja, a predviđeni rok isporuke je između 7. i 22. oktobra. Ukoliko isporuka bude kasnila, odnosno ako stigne nakon 22. oktobra, korisnik automatski dobija povrat od dva eura.
Korisnici takođe imaju mogućnost online praćenja statusa narudžbe te mogu provjeriti kada su proizvodi zapakovani i poslati. U slučaju da proizvodi imaju oštećenja ili ne odgovaraju opisu, kupac ima pravo na povrat.
Pored plaćanja karticom, dostupne su i opcije plaćanja putem PayPal-a i Google Pay-a. Prilikom kupovine, kartičnu transakciju je potrebno potvrditi unosom CVV koda, a temu nudi i kupone koji dodatno motivišu kupce. Na primjer, narudžbe veće od 30 eura donose kupon od tri eura, narudžbe iznad 50 eura donose sedam eura, dok kupci koji potroše preko 75 eura dobijaju kupon od 10 eura.
Takođe možete da instalirate i aplikaciju za telefon, da se ulogujete s podacima, ukoliko ste prethodno kreirali korisnički profil na sajtu, ili da putem aplikacije kreirate profil.
Koliko se plaća carina kada naručujete preko aplikacije Temu?
Jedno od najčešćih pitanja koje korisnici postavljaju jeste: koliko se plaća carina na Temu pakete?
Odgovor zavisi od vrednosti proizvoda koje naručujete (ali i sreće). Prema informacijama sa zvaničnog sajta Uprave za indirektno oporezivanje BiH, uvozne dadžbine mogu uključivati carinu i PDV.
Na pošiljke ili pakete čija vrednost prelazi 300 KM, dodatno bi se trebali platiti PDV i carina. Međutim, iskustva kupaca potvrđuju da se paketi veoma rijetko carine ili da se traži plaćanje PDV-a. Većina kupaca iz Bosne i Hercegovine primi svoje pakete bez ikakvog dodatnog carinjenja, odnosno plaćanja.
Iskustva kupaca pokazuju da se Temu kupovina isplati obzirom na to da se u većini slučajeva dodatno ne plaća ni PDV niti carina. Naravno, Temu ovo ne može garantovati jer sam proces carinjenja nema nikakve veze sa njima. Jedino u čemu oni mogu da pomognu jeste da kod većih porudžbina razdvoje vaše artikle u nekoliko manjih paketa tako da svaki od njih sadrži manje od 300 KM vrednosti robe.
Koji su to rizici prilikom kupovine na Temu?
Kao i kod svake online kupovine, postoji nekoliko rizika na koje treba obratiti pažnju prilikom kupovine na Temu a dva najveća su kvalitet proizvoda i sigurnost plaćanja.
Kako bi se ovi rizici sveli na minimum, korisnicima se savjetuje da pažljivo provjere recenzije, provjere reputaciju prodavca, koriste sigurne metode plaćanja i vode računa o svim dodatnim troškovima.
Oprez pri onlajn plaćanju
Nekim korisnicima iz Bosne i Hercegovine nakon kupovine na Temu stizale su poruke kako paket ne može biti dostavljen jer nije tačna adresa te su u nastavku poruke traženi podaci o bankovnoj kartici. Ovdje je riječ o prevari sa kojom se građani BiH muče posljednjih godinu dana a koja funkcioniše na način da se prevaranti predstavljaju kao EuroExpress ili BH pošta, i putem lažnih sajtova pokušavaju da vas navedu da unesete podatke svoje kartice.
Ako dobijete navedeni e-mail, prvo provjerite ko ga je poslao i da li je to pravi EuroExpress, ili možda čak i neka druga firma preko koje se pokušava ostvariti povjerenje.
Kao drugo, nikada nemojte davati CVV security code sa poleđine kartice, jer se on koristi samo prilikom plaćanja a ne uplata na vaš račun.
"U toku plaćanja uvijek treba pažljivo čitati sva obavještenja i poruke koji se pojavljuju na ekranu i nikada ih ne treba zanemarivati ili zatvarati prije prethodnog čitanja. Za onlajn plaćanje nikada neće biti potrebno da se unosi pin. Nikada karticu ne treba fotografisati ili je na drugi način umnožavati i slati drugima".
Veliki broj influensera iz BiH trenutno promoviše Temu aplikaciju i proizvode koje tamo kupuje, ali preporuka portala InfoBijeljina je da za početak svoje narudžbe ograničite na sitan novac, i ako ste u mogućnosti da kupovinu obavljate dopunjivim bankovnim karticama koje su namjenjene isključivo za internet kupovinu.