Evropsko tijelo za bezbjednost hrane (EFSA) donijelo je propis kojim će od 14. decembra od BiH zahtijevati da sve voće koje ulazi na prostor Evropske unije (EU) mora imati fitosanitarni sertifikat.
Ovaj propis se odnosi na sve građane koji putujući u zemlje EU unose i male količine bilja i biljnih proizvoda, makar to bila i jedna voćka koju putnici nose za užinu.
Isti propis je obavezan i za građane Srbije, a na listi voća koje će biti oduzimano prilikom ulaska u EU nalaze se jabuke, kruške, šljive i trešnje, ali ne i banane, ananas, kokos, durijan i urme.
U obrazloženju se navodi da se ova lista pooštrava zbog 20 vrsta karantinskih biljnih štetočina, među kojima su japanska buba, azijska buba dugog roga, citrusove zelena i crna tačka i Xylella fastidiosa.
Saša Lalić, načelnik Odjeljenja za biljnu proizvodnju u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, kaže da se ovim pravilnikom propisuju zaštitne mjere protiv organizama koji su štetni za bilje.
"Suština propisa je da će bilje i biljni proizvodi koji se uvoze na područje EU iz trećih zemalja, kojima pripada i BiH, podlijegati fitosanitarnom pregledu", rekao je Lalić.
Dodaje da već postoji slična situacija kada je u pitanju izvoz voća u Rusku Federaciju.
"Za sve voće koje se iz BiH izvozi na područje Ruske Federacije obavezan je fitosanitarni sertifikat, što znači da naše institucije stoje iza proizvoda koje izvoze. Istovremeno se države na ovaj način štite od organizama štetnih za bilje", kazao je Lalić.
Ističe da niko ne brani BiH da donese isti ili sličaj propis.
"Mi kao država imamo pravo takođe da uvedemo tu mjeru, imamo Pravilnik o listama štetnih organizama i možemo da tražimo pregled uvoza voća. U maju smo tražili od Uprave za zaštitu bilja BiH da se uđe u izmjenu ovog pravilnika da bismo se i mi na taj način zaštitili. Nažalost, izmjene još nisu urađene", objasnio je Lalić.
Prema njegovim riječima, nije još 100 odsto precizirano da li će ovo biti obavezujuće ili će doći do nekih izmjena.
Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara RS, smatra da ovaj propis nije u redu.
"Smatram da nije u redu da se brani građanima BiH da ponesu nekoliko plodova u EU. Mislim da je naše voće ipak bezbjedno", rekao je Dojčinović.
Dodaje da voćari u BiH imaju sva dostupna hemijska sredstva za zaštitu biljaka kao što imaju i zemlje EU.
"Imamo iste standarde kao i zemlje EU, mi ne vodimo nikakvu drugačiju zaštitu, čak koristimo manje pesticida nego neke zemlje EU", objasnio je Dojčinović.
Ističe da bi sada BiH trebalo da uvede sličan propis kojim bi zabranili uvoz istog voća iz zemalja EU.
Odgovor iz Uprave za zaštitu zdravlja bilja BiH nismo dobili do zaključenja ovog broja "Nezavisnih".