FOTO: printscreen/twitter

Mjanmar je krajem marta pogodio snažan zemljotres. Video podrhtavanja tla se sada pojavio na društvenim mrežama iznenadivši naučnike.

Jugoistočnu azijsku državu Mjanmar pogodio je snažan zemljotres jačine 7,7 stepeni Rihterove skale krajem marta. U razornom potresu poginulo je više od 5.500 ljudi. Sada, skoro dva mjeseca kasnije, uznemirujući video iz tog dana kruži društvenim mrežama.

Neki tvrde da bi snimak mogao pomoći naučnicima da shvate kretanje Zemljine kore tokom zemljotresa, prenosi Dnevnik.hr.

Video je objavio singapurski inženjer Htin Aung , a snimila ga je sigurnosna kamera na ulazu u solarnu elektranu u blizini grada Thazija. Kamera, usmjerena prema metalnoj kapiji i dvorištu, zabilježila je trenutak kada je zemljotres pogodio to područje, prenosi N1.

Prvo su se počele vibracije, a zatim su se vrata snažno zaljuljala. Nakon nekoliko trenutaka, dvorište se dijeli na dva dijela, s velikom pukotinom koja se pojavljuje u sredini. Povećava se tokom podrhtavanja, a na kraju zemljotresa tlo se ponovo sastavi.


Značajno pomicanje tla je takođe vidljivo iza ograde na desnoj polovini snimka.

"Ovo je zaista zabrinjavajuće“, rekao je za Live Science seizmolog sa Univerziteta Južne Kalifornije Dornsife.

Dodao je da nije upoznat ni sa jednim drugim videom koji prikazuje takve pukotine u tlu. Rik Aster, geofizičar sa Državnog univerziteta Kolorado, složio se.

"Koliko ja znam, ovo je najbolji video koji imamo o pucanju površine tokom vrlo jakog zemljotresa", dodao je Aster.

Zašto se dogodio zemljotres?

Mjanmar leži na rasjedu tektonskih ploča, što je i uzrokovalo zemljotres. Tektonske ploče Burme i Sunde su tranzitivne i klize jedna pored druge, a rasjedna linija prolazi kroz zemlju od sjevera prema jugu.

„Ne razumijemo zaista dinamiku onoga što se dogodilo, kako se stvari kreću“, dodao je geofizičar Aster.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )