Ova će godina biti zabilježena kao najgora za evropske dionice od 2008. godine, objavio je danas Bloomberg.
Indeks vodećih evropskih dionica Stoxx Europe 600 je u petak do 11 sati pao 0,8 odsto čime jovogodišnji gubitak dosegao 14 odsto.
Egzodus iz evropskih dionica je velik, a nedjelja do 19. decembra bio je četvrti najgori nedjeljni rezultat ikad, s "izlazom" teškim 5,4 milijarde dolara, prema podacima Bank of America Merill Lynch.
Kako primjećuje Bloomberg, evropske dionice ipak nisu izgubile tako mnogo kao američke, ali nisu sada i jedina jeftina "roba" na tržištu. Ulagači koji bježe iz američkih dionica, tražeći prilike za diverzifikaciju laganja, mogli bi se odlučiti za azijska tržišta.
Bloombergov analitičar pad evropskih dionica u 2018. godini pripisuje reakciji na zbivanja na američkom tržištu, ali i "skoro egzistencijalnim pitanjima koja opterećuju evropsku politiku".
Među ostalim, referira se i na mukotrpne parlamentarne manevre britanske premijerke oko plana za Brexit dok se iza zatvorenih vrata spremaju i moguće druge opcije, poput drugog referenduma. Drugi ozbiljan evropski problem je i Italija, gdje su veliki ekonomski izazovi, pala je proizvodnja i povjerenje potrošača.
Nastavak pada dionica rezultat je pak pritiska nakon pada cijena dionica na Wall Streetu. To je pak reakcija na odluku američke središnje banke (Fed) da nastaviti s povećanjem kamata i u idućoj godini, kao i rizika od privremenog prekida rada dijela američkih državnih službi jer u Kongresu nema dogovora oko finansiranja savezne vlade u idućih godinu dana. To je izazvano uglavnom inzistiranjem predsjednika SAD-a Donalda Trumpa da se osigura novac za gradnju zida na granici s Meksikom.