Ispod Baltičkog mora između Danske i Njemačke gradi se rekordni tunel koji će skratiti vrijeme putovanja i poboljšati veze Skandinavije s ostatkom Evrope. Sa 18 km dužine, Fehmarnbelt će biti najduži montažni cestovni i željeznički tunel na svijetu. To je takođe veliki inženjerski poduhvat, koji će vidjeti segmente tunela položene na morsko dno.
Glavno gradilište projekta nalazi se na sjevernom ulazu u tunel, na obali ostrva Loland u jugoistočnoj Danskoj. Postrojenje uključuje luku i tvornicu koja proizvodi tunelske dijelove, zvane "elementi". Armirani čelik zaliven je betonom kako bi se napravio svaki element, dug 217 metara i širok 42 metra.
Većina podvodnih tunela, uključujući 50 kilometara dug tunel ispod La Manša između Ujedinjenog Kraljevstva i Francuske - probijaju se kroz stijene ispod morskog dna. Ovdje će umjesto toga biti spojeno 90 pojedinačnih elemenata, dio po dio, poput Lego kockica.
"S ovim projektom obaramo rekorde. Uronjeni tuneli su se gradili i prije, ali nikad u ovolikim razmjerama", rekao je Henrik Vincentsen, izvršni direktor Femerna, državne danske kompanije koja gradi tunel.
The Fehmarnbelt tunnel is set to become the world's longest road tunnel, connecting both Germany and Denmark. To facilitate its construction, Denmark is using a building method that hasn't been tried before: putting pre-fabricated pieces together, just like Legos. pic.twitter.com/xnqO4dWK5y
— Interesting Engineering (@IntEngineering) September 18, 2024
Uz trošak od oko 7.4 milijarde evra, projekat je uglavnom finansirala Danska, a 1.3 milijarde evra Evropska komisija. To je jedan od najvećih infrastrukturnih projekata u regiji i dio šireg plana EU-a za jačanje cestovnih veza širom kontinenta uz smanjenje letova.
Kada bude završeno, putovanje između Rodbihavna u južnoj Danskoj i Putgartena u sjevernoj Njemačkoj trajaće samo 10 minuta automobilom ili sedam minuta vozom, zamjenjujući 45-minutno putovanje trajektom.
Zaobilazeći zapadnu Dansku, nova željeznička ruta takođe će prepoloviti vrijeme putovanja između Kopenhagena i Hamburga s 5 na 2.5 sata i pružiti “zeleniju” prečicu za teret i putnike. “Ne samo da povezuje Dansku s Njemačkom, već povezuje Skandinaviju sa centralnom Evropom."
Putujući 160 km manje, smanjićete ugljik i uticaj prevoza“, rekao je Vincentsen. Tunel će imati pet paralelnih cijevi. Dva za željeznicu, dva za ceste (koje imaju po dvije trake u svakom smjeru) i koridor za održavanje i hitne slučajeve. Na drugom kraju golema čelična vrata zadržavaju more, prenosi "Poslovni".