BANJALUKA, MRKONJIĆ GRAD - Žene na selu lijepo mogu da žive samo ako se dobro organizuju. Nije lako, posla ima mnogo, ali čovjek što ima više posla - ispunjeniji je, i duša i tijelo, i sve ljepše funkcioniše, kaže u razgovoru za "Nezavisne" Jelena Bundalo iz sela Drugovići, kod Laktaša, povodom Međunarodnog dana žena na selu.
Ova četrdesetosmogodišnjakinja ističe da je, iako je živjela u gradu, odlučila prije nekoliko godina da se sa svojim porodicom preseli na selo i, kako kaže, jako su zadovoljni sadašnjim načinom života. Ekonomista po struci, dala je otkaz na poslu u Banjaluci i sada uzgaja prepelice, kokoške, pčele, sije baštu, ali najviše voli pčelarstvo.
U svakodnevnim poslovima pomaže joj suprug i većina njenih proizvoda namijenjena je porodici, ali mnogi stignu i do kupaca. Imaju dvoje djece koja vole selo, ali zbog obaveza na fakultetima moraju boraviti u gradu. Najviše vremena tokom dana oduzimaju joj pčele, ali njih i najviše voli i to joj je, kako kaže, primarna grana poslovanja.
"U pčelarstvu se veoma dobro snalazim, imam već osam svojih mednih proizvoda", ističe Jelena i dodaje da se trudi da sva hrana koju proizvede bude organska, bez koncentrata i hemikalija.
Da je život žena na selu zahtjevniji, ali i ljepši od onog u gradu smatra i Tanja Babić iz Slatine, koja ističe da pored stalnog zaposlenja stigne i da se brine o svom domaćinstvu.
"Imamo dva hektara vinograda koje obrađujemo, kao i stoku, imamo ovce, kokoške, svinje, paunove, patke, a sve poslove obavljamo suprug i ja", pojašnjava Babićeva.
Dodaje da se sve može stići kad postoji volja i kad voliš to što radiš, pa tako i otići na godišnji odmor da se malo predahne od svakodnevnih obaveza.
Povodom Međunarodnog dana žena na selu Divna Aničić, načelnica opštine Mrkonjić Grad, posjetila je Udruženje žena "Naša žena" u Podrašnici, te im uručila poklon-bon u vrijednosti od 500 KM kao znak podrške.
Mnogim ženama na selu poručila je da se organizuju, naprave prioritete i ne forsiraju previše.
Aničićeva kaže da je ovo udruženje jedno od rijetkih koje opstaje na selu i koje organizuje brojne aktivnosti tokom cijele godine.
"Jedna od aktivnosti je i to što zajedno treba da pokrenemo pogon za proizvodnju sira, koji je prvi na području naše opštine", istakla je Aničićeva.
Borjana Janković, predsjednica Udruženja žena "Naša žena", istakla je da 15. oktobar tradicionalno obilježavaju druženjem jer je to važan dan za žene koje žive na selu.
"Zahvaljujem predstavnicima naše opštine za saradnju i podršku koje su nam pružali proteklih godina, a bez kojih bi bilo veoma teško da sprovodimo svoje aktivnosti", naglasila je Jankovićeva.
Marina Tanasić, mještanka sela Podrašnica, kaže da mladi treba da žive na selu jer je to mjesto koje pruža zdraviji život.
U planu katalog proizvoda žena sa sela
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Boris Pašalić i direktorica Gender centra Vlade RS Mirjana Lukač potpisali su juče u Banjaluci Ugovor o saradnji na realizaciji novog projekta institucionalnog razvoja u oblasti rodno odgovornog budžetiranja koji se finansira iz FIGAP 2 programa.
U okviru ovog projekta realizovaće se i projekat "Identifikovanje i promocija proizvoda žena sa sela kao primjer programskog budžetiranja". Ukupna vrijednost projekta je 30.000 KM, a jedan od rezultata projekta biće i kreiranje kataloga proizvoda žena sa sela.
Pašalić i Lukačeva su izrazili zadovoljstvo što na Svjetski dan žena na selu mogu da konstatuju porast broja žena nosilaca poljoprivrednih gazdinstava, koji je dosegao učešće od 17% u ukupnom broju registrovanih gazdinstava.