Predstavnički dom parlamenta BiH održaće sjednicu bez ijedne ozbiljne tačke dnevnog reda i, kako stvari sada stoje, rasprava će se 9. decembra uglavnom voditi o izvještajima starim godinu dana i poslaničkim inicijativama koje nemaju gotovo nikakve šanse da prođu.
Ono što je takođe zanimljivo jeste da su dnevni red, osim izvještaja koji se po sili zakona moraju naći na dnevnom redu jer o njima nije bilo saglasnosti na kolegijumu Predstavničkog doma parlamenta BiH, uglavnom kreirali opozicioni poslanici, ali i oni koji dolaze iz partija na vlasti, iako unaprijed znaju da nema šanse da takve inicijative dobiju podršku.
"Nerad Savjeta ministara BiH je besmislen. Opozicioni poslanici inicijativama pokušavaju tražiti da Savjet ministara BiH počne raditi. Tačke dnevnog reda kreiraju opozicioni poslanici i iz Savjeta ministara BiH ne dolazi ništa konkretno. Ne mogu vjerovati da su to sebi dozvolili. Svojim neradom čine najveću štetu i RS i FBiH, i to je sramota", rekao je za "Nezavisne" Branislav Borenović, lider PDP-a i poslanik u Predstavničkom domu parlamenta BiH.
Kada je riječ o dnevnom redu, poslanici će razmatrati 51 tačku, s tim da u okviru izvještaja Kancelarije za reviziju BiH imaju 74 izvještaja koja će vrlo vjerovatno biti objedinjena. Svi ovi izvještaji su za 2019. godinu. Na dnevnom redu nalazi se čak 25 poslaničkih inicijativa, od čega čak 15 Denisa Zvizdića, zamjenika predsjedavajućeg Predstavničkog doma parlamenta BiH. Od svih tačaka koje će se naći na dnevnom redu samo jedna je došla iz Savjeta ministara BiH, tačnije iz Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, i to Izvještaj komisije Kolegija o nastojanju za postizanje saglasnosti o Prijedlogu izvještaja o realizaciji Strateškog plana ruralnog razvoja BiH (2018 - 2021) - Okvirni dokument u 2018. godini.
Na dnevnom redu biće i Prijedlog izmjena Zakona o potrošačima BiH, međutim gotovo je sigurno da neće dobiti podršku jer je njega u proceduru uputilo osam poslanika, a kasnije je njih troje povuklo saglasnost, između ostalih poslanice SNSD-a Snježana Novaković Bursać i Sanja Vulić.
"U proteklom periodu Savjet ministara BiH bio je opterećen i obilježen velikim odsustvima zbog kovida i imali smo predizbornu kampanju. Predsjedavajući Savjeta ministara BiH nama je na jednoj sjednici najavio da neće da predlaže zakone ukoliko unutar samog Savjeta ministara BiH nema saglasnosti i očito je da Savjet ministara nema tu saglasnost", rekla je za "Nezavisne" Novaković Bursaćeva, predsjednica Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu parlamenta BiH.
Govoreći o velikom broju inicijativa poslanika, Novaković Bursaćeva kaže da je problematično to što je dio poslaničkog kapaciteta koji je formirao Savjet ministara BiH učestvovao u tome i tako dao krila opozicionim poslanicima.
"To nije dobra praksa. Naše usmjerenje bi trebalo da bude da radimo u kapacitetu koji je formirao Savjet ministara. Lično očekujem da se situacija u tom pogledu stabilizuje, ali vrijeme je pred nama", istakla je Novaković Bursaćeva.
Kakvi su odnosi među koalicionim partnerima na nivou BiH i u Predstavničkom domu parlamenta BiH možda najbolje govore i pojedine inicijative za koje ne postoji ni minimum šanse da prođu. Primjera radi, Zlatan Begić, poslanik DF-a, predložio je inicijativu za osnivanje novog ministarstva dijaspore na nivou BiH, dok je Denis Zvizdić iz SDA pokrenuo inicijativu za izradu prostornog plana Bosne i Hercegovine za period od 2020. do 2040. godine. Tu su i inicijative koje se odnose na vojnu imovinu.
SDP predlaže funkciju premijera BiH
Klub SDP-a je predložio da se Ustav BiH izmijeni na način da bude uvedena funkcija premijera BiH, kao i da se uvedu predsjednik i dva potpredsjednika BiH.
Na ovaj prijedlog promptno su reagovali iz Kluba SNSD-a, tako što je Snježana Novaković Bursać, predsjednica Kluba, rekla za Srnu da ovaj amandman nema nikakvu šansu da bude usvojen.
"Osim što se ovakvim prijedlozima gube dragocjeno vrijeme i energija, dodatno se dezavuiše javnost, posebno u FBiH, jer se kao razlog za podnošenje ovih amandmana navodi zahtjev institucija EU, što uopšte nije tačno", naglasila je Novaković Bursaćeva.