Jutros su stupile na snagu rekordne carine SAD-a na kineski uvoz, koje će za mnoge proizvode dosegnuti čak 104 posto.
Neki proizvodi, poput automobila, čipova, čelika i aluminija, i dalje će biti podložni nižim carinskim stopama, ali većina ostalih uvoznih kategorija iz Kine biće obuhvaćena punom carinom.
Peking zasad ne pokazuje znakove popuštanja i najavljuje nove protivmjere na američki uvoz. No neki analitičari vjeruju da bi ove carine mogle ozbiljno pogoditi kinesku privredu i natjerati ga na strukturne promjene.
Dan Wang iz konsultantske kompanije Eurasia Group ističe da bi svaka carina iznad 35 posto izbrisala sav profit kineskih kompanija koje izvoze u SAD ili jugoistočnu Aziju.
“Sve iznad tog nivoa je simbolično”, rekla je Wang, pozivajući se na brojke iz industrije.
Takođe je upozorila da bi Kina mogla promašiti svoj godišnji cilj rasta od oko 5 posto ako se privreda zatvori za međunarodnu trgovinu.
“Rast će biti znatno niži jer su izvoz i spoljna potražnja nakon pandemije doprinijeli 20 do 50 posto ukupnom privrednom rastu”, dodala je.
Tim Waterer iz brokerske kuće KCM Trade slaže se da carine od 104 posto neće biti dugoročno održive za Kinu, s obzirom na njenu izvozno orijentisanu ekonomiju.
“Kratkoročno mogu izdržati, ali dugoročno to zahtijeva strukturne promjene – poput oslanjanja na domaću potrošnju”, rekao je Waterer.