SARAJEVO, BIHAĆ - Lošije vremenske prilike smanjile su migrantski pritisak na BiH, što ide naruku domaćim vlastima, koje ne uspijevaju da dođu do jedinstvenog sistemskog rješenja koje bi poslužilo kao jak bedem kada migranti ponovo odluče da se vrate na stare rute.
BiH je u protekle tri godine jedna od zemalja na migrantskoj ruti, a preko njene teritorije do sada su prošle desetine hiljada ilegalnih izbjeglica s ciljem da se domognu tla Evropske unije, ali je nekoliko hiljada i dalje “zarobljeno” na području Unsko-sanskog kantona (USK), gdje je, zbog blizine Hrvatske, najjači pritisak od početka.
Kontrola kretanja migranata i njihov boravak dok su unutar granica BiH u nadležnosti je nekoliko domaćih institucija na zajedničkom nivou, te u Srpskoj i FBiH. Sa direktorom Službe za poslove sa strancima Slobodanom Ujićem nismo juče uspjeli da stupimo u kontakt, a u Graničnoj policiji BiH istakli su da posljednji podaci govore da je pritisak, posebno na istočnoj granici sa Srbijom i Crnom Gorom, oslabio u odnosu na period kada je bilo ljepše vrijeme i kada su popustile mjere koje su bile na snazi zbog virusa korona.
Savjetnik direktora Granične policije BiH Svevlad Hofman istakao je za “Glas Srpske” da se potvrđuju ranije prognoze da će zima i lošije vrijeme u određenoj mjeri zaustaviti ilegalne migrante i odvratiti ih od prelaska granice. Osim toga, dodaje, posljednjih dana bilo je nekoliko akcija koje su bile usmjerene protiv krijumčara ilegalnih migranata, te je presječeno i nekoliko tih lanaca.
- I dalje je loše u Unsko-sanskom kantonu. Migranti pokušavaju da pređu u Hrvatsku i dalje kuda ih put vodi, a u ovom momentu nemamo uznemirujućih informacija. Situacija je malo mirnija. Dosta ilegalnih migranata ostaje u Srbiji preko zime jer imaju bolje uslove za život nego u BiH. Kada budu ponovo mogli više da budu na otvorenom, pojačaće se pokušaji - istakao je Hofman.
Predsjednik Udruženja “Povratnici” u USK-u Nemanja Davidović ocijenio je juče za “Glas Srpske” da je situacija mirnija zbog lošijeg vremena, ali i da se u suštini ništa nije dogodilo ni nabolje ni nagore, te da rješenja koje je potrebno još nema ni na vidiku.
Nakon što je samoinicijativno, odlukom lokalne vlasti, nedavno stavljen katanac na privremeni prihvatni centar “Bira” u Bihaću, takav epilog će, kako je istakao, uskoro dobiti i centar “Miral” u Velikoj Kladuši.
- To je gotovo završena stvar. Ako se situacija bude tako odvijala, ostaće samo kamp “Lipa”, koji se nalazi na rubu opštine Bosanski Petrovac i u kojem je već previše migranata. Mislim da niko i ne zna koliko ih je zapravo tamo - istakao je Davidović.
Izostao poziv
Svevlad Hofman upozorava da problema ima i u samom funkcionisanju koordinacionog tijela za pitanje migracija na nivou BiH. Taj organ, prema njegovoj ocjeni, ne radi dobro, a dokaz tome je i nedavni neformalni sastanak za koji nije bilo ni kvoruma.
- U Graničnu policiju, iako smo dio toga, nije ni stigao poziv - istakao je Hofman, dodavši da nisu tražili ni objašnjenje zbog čega je to tako.