Dan poslije terorističkog napada ulice glavnog grada Austrije su uglavnom prazne, a njegovi uspaničeni građani od svojih kuća prate informacije o akciji hapšenja napadača i njihovih saučesnika.
Bečlije, prenosi za Blic Nemanja Jolić, Srbin koji u austrijskoj prestonici radi kao frizer, danas su velikom većinom ostali u svojim domovima i ispoštovali preporuke policije da ne izlaze na ulice jer opasnost i dalje traje.
– Cijelu noć Beč su nadlijetali helikopteri, čule su se sirene. Potraga za napadačima i njihovim pomagačima još uvijek je u toku. Beč je i dalje blokiran, na ulicama je mnogo policajaca, narod je preplašen, u panici, škole ne rade. Predsjednik Austrije Van der Belen jutros se obratio građanima i nije izneo ništa novo, osim da je ovo prvi teroristički napad od 1955. i osnivanja republike. Kazao je da je sinoć pogaženo 70 godina demokratije i otvorenosti Austrije prema drugima – kaže Jolić.
Prema zvaničnim informacija, priča ovaj Srbin, u pucnjavi oko bečke sinagoge ubijeno je petoro ljudi, među kojima je jedan od terorista, dok je 17 lica ranjeno.
– Sa nekoliko strana su krenuli u napad i pucali na sve, ispaljena je kiša metaka. Večeras u Austriji počinje lokdaun, policijski čas koji će zbog korona virusa trajati do daljnjeg od 20 do 6 sati. Upravo zbog najavljenog zaključavanja kafići i restorani u centru Beča su sinoć bili puni, ljudi su pohrlili u noćni provod prije zaključavanja, a izgleda su teroristi baš zbog toga isplanirali napad. Čekali su gužvu. Danas Bečlije izlaze napolje samo zbog nabavke. Strah je velilki, svi su u nevjerici, nikome ne ide u glavu da je ovo moglo da se dogodi u Beču – priča Jolić.
Informacije da je jedan od napadača Albanac rođen u Beču, inače porijeklom iz Severne Makedonije, su potvrđene. Prema najnovijim izjavama austirjskih zvaničnika, traga se za još trojicom učesnika krvavog pira.
– Mnogi na društvenim mrežama kažu da je zločin ispred sinagode posljedica otvaranja granica prema migrantima. U Bezirku, dijelu grada gdje živi mnogo muslimana, noćas je zapaljeno nekoliko automobila. Glavno pitanje na koje niko nema odgovor je zašto je Beč bio meta terorista i čime se to Austrija zamerila islamskim ekstremistima kada nije članica NATO i nije bila vojno angažovana u islamskim državama zahvaćenim ratnim sukobima. Pritom, Austrija je primila veliki broj migranata i svi se pitaju šta dalje sa sa njima. Život u Beču poslije ovoga sinoć neće biti isti – kaže Nemanja Jolić, prenosi Blic.