Odluka predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa da suspenduje stranu pomoć na period od tri meseca imaće svoje posljedice i po Prištinu.
Iako nije poznato koliko je sredstava iskorišćeno, a koliko je zamrznuto za projekte i programe vrijedne oko 130 miliona evra, Priština će morati da pronađe alternativu inostranoj pomoći na kojoj je dosad zavisila.
Naime, kao posljedica odluke predsjednika Donalda Trampa, donacije Sjedinjenih Država namijenjene Prištini za podršku pravosudnom sistemu, transparentnosti i odgovornosti vlade i poboljšanju energetskog tržišta su zamrznute, prenosi „Koha“.
Priština dobija sredstva iz Sjedinjenih Država uglavnom preko Agencije SAD za međunarodni razvoj (USAID).
Podsjetimo, Vjosa Osmani je prošle godine potpisala ugovor sa USAID-om o grantu u vrijednosti od 34,5 miliona dolara.
Kako navodi Koha, Agencija na „Kosovu“ ima i projekte za podršku pravosudnom sistemu u vrijednosti od 24 miliona evra, za transparentnost i uključivanje građana u lokalno odlučivanje u vrijednosti od 26 miliona evra, za unapređenje energetike u vrijednosti od 12 miliona evra i druge aktivnosti i programe vrijedne oko 31 milion evra.
Ne zna se koliko je sredstava potrošeno, a koliko je ostalo zamrznuto, od svih projekata vrijednih približno 130 miliona evra.
Govoreći za „Kohu“ ekonomista Emanuel Bajra navodi da je neophodno da tzv. Kosovo pronađe alternativu dosadašnjoj praksi oslanjanja na inostranu finansijsku pomoć.
„Mi smo privreda u rastu i moramo da pronađemo drugi način, da stvorimo drugu, dinamičniju finansijsku i ekonomsku arhitekturu u zemlji, tako da zavisnost od donacija nije naš glavni cilj, glavni cilj kreiranja politike, a ovo je bilo istorijski urađeno na Kosovu“, rekao je Bajra.
Procjenuje se da je USAID u proteklih 25 godina investirao preko milijardu dolara pomoći na Kosovu, prenosi Serbian Times.