FOTO: glassrpske.com

BEOGRAD - Sve što se posljednjih godina dešava na KiM podsjeća na matricu koja je sprovedena u Hrvatskoj, kada je prvo protjeran veliki broj Srba u akciji „Oluja“, a onda se nastavilo političkim i institucionalnim pritiscima, što je pratilo i nasilno oduzimanje imovine, da bi se napravila etnički čista država, bez Srba.

Ističu ovo sagovornici "Glasa Srpske" komentarišući aktuelnu situaciju u južnoj srpskoj pokrajini, te nedavno objavljene konačne rezultate popisa stanovništva na KiM, za koje navode da ne oslikavaju pravo stanje na terenu. 

Kosovska agencija za statistiku objavila je krajem prošle sedmice  rezultate prema kojima samoproglašeno Kosovo trenutno ima 1.602.515 stanovnika. Objašnjeno je da je popisano 1.586.659 stanovnika, ali kada su ovom broju dodali svoju procjenu broja Srba koji žive u četiri opštine na sjeveru KiM, došli su do pomenutog broja. 

Zanimljiva je njihova procjena da na sjeveru, navodno, živi tek nešto više od 15.000 Srba, a na čitavom području oko 53.000, kako su oni naveli, pravoslavnih, što je 2,3 odsto od ukupnog broja popisanih. Poređenja radi, na popisu sprovedenom 1981. godine na KiM je živjelo oko 210.000, a deset godina kasnije 194.000 Srba.

Analitičari ocjenjuju da je broj Albanaca koji stvarno žive na KiM osjetno manji. Procjenjuju da na "spavanju" na Kosmetu u ovom trenutku nema više od 800.000 ljudi, što je daleko manje od broja kojim su prištinske vlasti spekulisale u nekom prethodnom periodu - da na KiM živi oko čak dva miliona Albanaca. 

U isto vrijeme, vlast u Prištini nije dozvolila popis Srba koji su protjerani sa Kosmeta, a koji bi se vratili kada bi bili stvoreni kakvi-takvi povoljni uslovi za tako nešto. Zbog terora Albanaca oni su bili primorani da napuste Kosovo 1999. godine. U svim većim gradovima južno od Ibra Srba danas gotovo nema. U Prištini je prije 1999. godine živjelo 40.000 Srba, u Prizrenu oko 10.000, u Đakovici oko 12.500, u Peći oko 20.000, u Gnjilanu oko 17.000.

Prema riječima naučnog saradnika u Institutu za srpsku kulturu u Leposaviću, istoričara Petra Ristanovića, rezultati popisa su takvi da će sigurno biti iskorišćeni od strane Prištine u političke svrhe kako bi se opravdali neki budući potezi, a prije svega oni koji su vezani za formiranje zajednice srpskih opština. 

- Svi koji se iole bave kosovskom problematikom znaju da nedavno objavljeni konačni rezultati popisa nisu relevantni, da je prenaduvan broj Albanaca. Ogroman broj njih živi u nekoj od evropskih zemalja. S druge strane, smanjen je broj Srba. Podaci koji su izneseni su proizvoljni. Srbi su bojkotovali ovaj popis zato što Priština nije dozvolila da ovaj popis obuhvati i veliki broj Srba koji su izbegli sa KiM. Iz poslednjih izjava albanskih političara može se videti u kom će pravcu sve ići. Smanjivanje broja Srba njima je sada argument da ponovo ospore formiranje ZSO. Znači, ovaj popis poslužiće im kao oruđe za novu manipulaciju. To, uostalom, možemo videti iz njihovih izjava da je broj Srba na KiM manji nego što ima Albanaca u Srbiji - kaže Ristanović za "Glas Srpske".

Navodi i da se na KiM od strane takozvanih vlasti u Prištini sprovodi jedna sistemska, ali i vansistemska diskriminacija. Prva se, kako kaže, ogleda u tome da Srbi u posljednjih 25 godina nemaju nikakva prava na KiM, a druga - da je srpskom stanovništvu onemogućen povratak, ali i svaki normalan život. 

- Sve to prate i razne vrste nasilja, pa i fizičkog, što je dovelo do toga da se veliki broj iseli sa ovih prostora. I to je jedan kontinuiran proces koji traje još od 1999. godine. On se intenzivirao naročito u poslednje tri, četiri godine, po dolasku na vlast Aljbina Kurtija, koji uporno odbija formiranje ZSO - kaže Ristanović.         

Slično mišljenje dijeli i politički analitičar i predsjednik Centra za proučavanje globalizacije iz Beograda doktor Dejan Miletić, navodeći da sve što Kurti radi, ali i njegovi prethodnici, ima za cilj etničko čišćenje Srba sa prostora južne srpske pokrajine po scenariju, odnosno matrici koji je sprovedena u Hrvatskoj. 

- Popis ne oslikava pravo stanje na terenu, on je friziran od strane takozvanih prištinskih institucija. I pored svih pokušaja naduvavanja broja Albanaca koji žive na KiM, on je pokazao da je njihov broj daleko manji.  Što se tiče broja Srba, oni su izneli svoje procene, odnosno želje, koliko bi oni voleli da ih trenutno živi na KiM. Srbi nisu hteli da učestvuju u ovom popisu, jer su shvatili kakva se prevara sprema, jer izbeglim nije bilo dozvoljeno da u njemu učestvuju. Sve ovo je, nažalost, već viđeno, ali u Hrvatskoj. Nije tajna da obaveštajna služba te države već godinama tesno sarađuje sa privremenim prištinskim institucijama. I ovaj popis je svesno rađen na ovaj nakaradni način, da bi se obesmislio povratak Srba na te prostore - navodi Miletić za "Glas" dodajući da je sve što prištinske vlasti rade usmjereno na smanjenje prava i sloboda srpskog naroda.

Ukazuje i da se iz izjava pojedinih albanskih političara može naslutiti politička pozadina fingiranog popisa stanovništva - da se naprave paralele broja Srba na KiM i Albanaca u Srbiji - Bujanovcu i Preševu. Smatra da se ona svjesno pravi da bi se manipulacijom brojevima dodatno iskomplikovao i obesmislio položaj Srba na KiM i njihov konstitutivni status. Na ovo ukazuje i član Predsjedništva Srpske liste Nemanja Biševac navodeći da ponavljanje izjava više predstavnika vlasti u Prištini kojima se tvrdi da je broj Srba na KiM manji nego što ima Albanaca u Srbiji ili Crnoj Gori pokazuje njihove intencije za promjenom statusa Srba na KiM. Smatra da će nakon ovog popisa Priština vjerovatno izaći sa zahtjevom da srpski jezik više ne bude zvaničan na prostoru Kosova.

Crna statistika

Do 1991. godine u Hrvatskoj je živjelo oko 580.000 Srba i oni su činili nešto više od 12 odsto ukupnog broja građana Hrvatske. Sve se promijenilo nakon te godine, te nastavljeno i tokom novog milenijuma. Prema popisu iz 2001. godine, Srba u Hrvatskoj je bilo 201.631, odnosno 4,5 odsto. Deset godina kasnije taj broj je pao na 186.633. Podaci popisa iz 2021. su pokazali da je broj Srba u ovoj zemlji manji nego što je i u najcrnjim procjenama iznošeno. Iako su hrvatski demografi govorili da će ih biti oko 155.000, ispostavilo se da ih ima oko 124.000, odnosno svega 3,2 odsto.

Sve manje đaka


Istraživački centar Evropska inicijativa za stabilnost (ESI) analizirao je demografski razvoj Srba na Kosovu, a objavljeni rezultati su pokazali da je tokom proteklih godina bilo sveprisutno protjerivanje Srba sa KiM. Oni su do tog zaključka došli analizirajući statistiku o broju učenika u srpskim školama na KiM. U posljednjih 20 godina njihov broj pao je za 5.000. 

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )