Od 16. novembra nosioci srpskih pasoša moraju da apliciraju za dobijanje vize ukoliko žele da posjete Kubu.
Zahtjev se podnosi onlajn putem, a postoje još neki zahtjevi koje srpski državljani moraju da ispune ukoliko žele da posjete Kubu.
“Odluka je stupila na snagu prije mjesec dana, dakle 16.11. i važi za sve naše državljane, nosioce običnih pasoša. Zahtev se podnosi onlajn putem, a postoje i jasna pravila u vezi sa važenjem pasoša”, potvrđeno je za Mondo iz diplomatskog odjeljenja Srbije u Havani.
Ovu vijest potvrdili su i iz Ministarstva spoljnih poslova Srbije, gdje su rekli da je neophodno da putnici, prilikom ulaska u zemlju, posjeduju vizu (zahtjev se podnosi preko stranice https://evisacuba.cu/en/), važeći pasoš čiji rok ne ističe za manje od šest mjeseci od datuma ulaska u zemlju, kao i povratnu avionsku kartu.
“Osim vize, potrebno je da putnici prilikom ulaska u zemlju posjeduju i popunjen formular sa ovog sajta https://dviajeros.mitrans.gob.cu “, rekao je izvor iz MSP.
Za ovu proceduru nije potreban odlazak u ambasadu, cijena vize iznosi 1.800 dinara, a odgovor se dobija 72 sata nakon apliciranja.
Iz jedne turističke agencije su rekli da je preporuka da se zahtjev podnese na vrijeme, zbog velikog broja apliciranja.
“Ukoliko ste nosilac srpskog pasoša, a živite u inostranstvu, postoje dve mogućnosti: 1.) ako izaberete Konzulat Kube u Srbiji, potrebno je da uplata bude izvršena u Srbiji. Uplatu može izvršiti neko u ime onoga ko aplicira, a on potom ubaci dokaz o uplati u formular; druga opcija je da se izabere Konzulat u zemlji u kojoj onaj ko podnosi zahtev boravi u tom trenutku, i tu izvrši uplata”, objasnili su iz ove agencije.
U obrazac je potrebno upisati i tačnu adresu boravka na Kubi, a kako smo saznali, pečat o ulasku u zemlju imigracioni organi unose na pomenuti obrazac, a ne u pasoš. Popunjavaju se i obrasci o zdravstvenom stanju i predaju sanitarnoj kontroli u bescarinskoj zoni. Usljed epidemije ebole u Africi, nakon pasoške kontrole, popunjavaju se i obrasci o zdravstvenom stanju i predaju sanitarnoj kontroli u bescarinskoj zoni.
Količina unesenog novca u gotovini nije ograničena, a nije se mijenjala ni lista predmeta koji su dozvoljeni za unos prilikom ulaska u zemlju. U prtljagu možete imati predmete za ličnu upotrebu, lični nakit, foto-aparat i kameru, laptop, sportsku i ribolovačku opremu, dvije flaše pića i karton cigareta.
Srbija uvela vize Kubi
Srbija je 2023. godine uvela vize za državljane Kube, pa su nosioci ovog pasoša od 15. aprila u obavezi da podnesu zahtjev za ovu dozvolu, bilo da u Srbiju putuju poslovno, bilo turistički.
Srbija je od 2022. godine uvela vize za desetak zemalja poslije kritika širom EU da ne usklađuje svoju viznu politiku sa politikom Unije, kao zemlje kandidata. U prilog tome išla je i tadašnja izjava njemačke ministarke unutrašnjih poslova Nensi Fezer, da “Srbija mora da prilagodi svoju viznu praksu EU ako želi da postane kandidat za članstvo”.
Takođe, komesarka EU za unutrašnje poslove Ilva Johanson zaprijetila je da postoji mogućnost da EU suspenduje bezvizni sporazum sa Srbijom, ako njena vlada ne odustane od bezviznih aranžmana koje ima sa zemljama trećeg svijeta.