FOTO: Evropska svemirska agencija

Kvalitet vazduha se popravlja u zemljama koje se nalaze pod karantinom zbog pandemije uzrokovane širenjem koronavirusa, kažu stručnjaci. Dodaju da je još rano rano govoriti o dugoročnim promjenama.

Fotografije američke svemirske agencije NASA pokazuju da je u februaru koncentracija ugljen dioksida (CO2) drastično opala u Vuhanu u Kini, epicentru pandemije Covida-19. Indikatori za kvalitet vazduha u ovom gradu su bili crveni/narandžasti, što je signaliziralo da je vazduh veoma nezdrav, ali su u međuvremenu prešli u plavu boju što je znak da je kvalitet vazduha dobar.

Ugljen diokisid uglavnom proizvode vozila, industrijska postrojenja i termoelektrane.

Međutim, kako je Kina prošla vrhunac svoje krize s koronavirusom, nedavne slike Evropske svemirske agencije (ESA) pokazuju porast emisija ugljen dioksida. ESA je takođe uočila značajan pad emisije ovih gasova na sjeveru Italije, koji je trenutno u izolaciji, prenosi AFP.

Evropska agencija za životnu sredinu (EEA) takođe je izvijestila da je došlo do sličnih promjena u Madridu i Barseloni, gdje su španske vlasti naredile samoizolaciju za svoje građane još sredinom marta.

"Ugljen dioksid je kratkotrajni zagađivač, čiji je vijek trajanja u atmosferi oko jedan dan",  rekao je Vincent-Anri Poš iz programa Evropske unije za nadziranje Zemlje "Kopernikus".

"Rezultat toga je da taj zagađivač ostaje u blizini izvora emisije i može se koristiti za procjenu intenziteta aktivnosti u različitim sektorima", dodao je on za AFP.

Fei Liu, istraživač kvaliteta vazduha u NASA Centru za svemirske letove Godar, primijetio je promjenu u Kini, rekavši da je to prvi put da je video tako dramatično spuštanje CO2 na tako širokom području zbog određenog događaja.

U sjevernoj Italiji prosječne koncentracije CO2 su gotovo prepolovljene.

Što se tiče ostalih zemalja ili regiona u kojima su stanovnici u izolaciji, a što se posebno odnosi na Argentinu, Bavarsku, Belgiju, Kaliforniju, Francusku i Tunis, stručnjaci još vrše analizu podataka kako bi vidjeli je li došlo do sličnih dešavanja.

U međuvremenu je bitno napomenuti da manje ugljen dioksida ne znači i čistiji vazduh.

Peking je imao epizode zagađenja zbog sitnih čestica u februaru, saopštila je NASA-ina Zemaljska opservatorija.

Vazduh u Parizu je u petak ocijenjen kao umjereno zagađen zbog prisutnosti sitnih čestica i NO2, iako je stanovništvo već tri dana bilo u izolaciji.

Poš je objasnio da koncentracija zagađujućih čestica može da varira.

"Neki izvori emisije, poput proizvodnje energije i uporabe energije u domaćinstvu vjerovatno se neće značajno smanjiti kada više ljudi mora da ostane kod kuće", kazao je on.

Očekuje se da će koncentracija takozvanih čestica PM2,5 i PM10 i ugljen monoksida s vremenom biti smanjena, dodao je Poš.

Radi se o kombinaciji sitnih čvrstih čestica i kapljica tečnosti prisutnih u atmosferi, prečnika 2,5 i 10 mikrometara.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )