FOTO: Pixabay

Njemačka traži da joj BiH isplati 106.442 evra ili 207.561 marku, a svakim danom kašnjenja potraživanje koje će, po svemu sudeći, platiti građani ove zemlje, biće sve veće.

Takav dopis, u koji je "Glas" imao uvid, proslijeđen je na adresu Ministarstva inostranih poslova (MIP) u Sarajevu iz Generalnog konzultata u Štutgartu.

"Glas" je ranije pisao da je ovaj diplomatski skandal, koji se odnosi na nenamjensko trošenje novca koji je dobio Generalni konzulat u Štutgartu od Ministarstva za kulturu, mlade i sport pokrajine Baden-Virtemberg, nastao za vrijeme dok je funkciju generalnog konzula obavljao Began Muhić, a koji na toj poziciji bio od 2019. do 2023. godine.

Generalni konzulat u Štutgartu, na čijem je čelu sada Vera Sajić, obavijestio je 8. aprila kabinet ministra inostranih poslova Elmedina Konakovića da Njemačka traži da joj se odmah isplati 106.442 evra, odnosno 80.631 evro nenamjenski utrošenog novca, te dodatnih 25.811 evra kamate.  

- Obavještavamo vas da smo dobili pismo Ministarstva za kulturu, mlade i sport Baden-Virtemberga u vezi sa nenamjenskim trošenjem novca koji je bio namijenjen za sufinansiranje dopunskih škola. Od nas traže da im isplatimo 106.442 evra sa kamatom. Istraga o utrošku doniranog novca proširena je na period od 2018. do 2021/2022. godine  - stoji u dopisu koji je otišao na adresu MIP-a u Sarajevu.

Takođe, u istom dokumentu navedeno je i da njemačko ministarstvo smatra da je Generalni konzulat u Štutgartu bio dužan da ih kao primalac granta obavještava i vodi računa o utrošku doniranog novca te da iz tog razloga potražuje novac od Generalnog konzulata.

Generalni konzulat u Štutgartu podsjetio je MIP da su na sve njihove dopise o pomenutom slučaju odgovarali da je potrebno njemačko ministarstvo obavijestiti da se o ovom slučaju čeka odluka sudskih organa u BiH.

- Nažalost, vrijeme prolazi, kamate se množe, a do sada nije potvrđena nikakva aktivnost Tužilaštva BiH o ovom skandaloznom slučaju - zaključeno je u dokumentu koji je otišao iz Štutgarta ka Sarajevu.

Sajićeva je "Glasu" rekla da je do sada tri ili četiri puta pisala MIP-u da Nijemci traže da im budu vraćene nenamjenski utrošene pare.

- Suma je sada porasla jer je istraga proširena na period od 2018. pa sve do školske 2021/2022. godine. Nijemci su istragom utvrdili da je do sada netragom nestalo oko 80.000 evra, a ostatak novca koji potražuju odnosi se na kamatu, koja će rasti sve dok pare ne budu isplaćene. Ništa ne mogu preduzeti, čekam instrukciju MIP-a. Njemačka je u ovom slučaju završila svoj posao, na potezu je BiH - kazala je Sajićeva.

Naglasila je i da MIP i Tužilaštvo BiH treba detaljnije da istraže ovaj slučaj i da protiv odgovornih bude podignuta optužnica.

- To je potrebno uraditi kako svi zajedno ne bismo vraćali novac koji je neko stavio u svoj džep. To je sada više od 106.000 evra, a vjerovatno će taj iznos biti i mnogo veći jer ne znamo uopšte kako će se MIP oglasiti o cijelom slučaju - zaključila je Sajićeva.

Pokušali smo juče stupiti u kontakt sa Muhićem i Konakovićem u vezi sa ovim slučajem, ali bezuspješno.

Oštetio i budžet

Sud BiH je u januaru ove godine potvrdio optužnicu protiv bivšeg konzula BiH u Njemačkoj Begana Muhića, a koji je trenutno gradonačelnik Živinica. Optužnica tereti Muhića da je od 6. januara 2019. do 21. marta 2023. godine obavljajući poslove generalnog konzula BiH u Njemačkoj davao lažne podatke o svom prisustvu na poslu te je na taj način stekao protivpravnu imovinsku korist u iznosu od 56.062 KM. U optužnici je navedeno da je Muhić bez potrebne saglasnosti MIP-a napuštao Njemačku.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )