Svijet i Amerika čekaju drugu inauguraciju novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trampa.
Dok pojačavaju mjere obezbjeđenja i dok se Vašington pretvara u "tvrđavu", svi se pitaju kako će sve izgledati i koga će Donald Tramp poslije osam godina ponovo okupiti na jednom mjestu. Zasad je sasvim izvjesno da će biti zanimljivih spojeva.
U ponedjeljak će oči svijeta biti uprte ka SAD, i to će biti svjetska vijest broj jedan. Tramp će drugi put preuzeti "ključeve Bijele kuće" i doći na čelo države za koju se često kaže da je najmoćnija na svijetu.
Dan inauguracije podrazumijeva formalnu ceremoniju polaganja zakletve, muzičke nastupe, svečanu paradu i nekoliko balova.
Novoizabrani potpredsjednik Džej Di Vens takođe će položiti zakletvu i pridružiti se Trampu na bini, kako bi zvanično započeli svoju novu administraciju.
Od Amerike smo već navikli da se pravi spektakl i od mnogo manje značajnih događaja, pa će tako inauguracija proći uz nastupe velikih zvijezda kao što su Keri Andervud i hit sastav iz sedamdesetih "Village People".
Najavljeni su još i kantri pjevač Li Grinvud, koji će nastupati dok Tramp bude izlazio iz Kapitola, nakon polaganja zakletve, a tenor Kristofer Mačio izvešće himnu na kraju programa.
Spektakl koji je planiran počinje već za vikend, sa vatrometima na Trampovom golf terenu u Sterlingu u Virdžiniji, zatim mitingom u Vašingtonu, posjetom Arlington groblju i raskošnim večerama prije glavnog događaja zakazanog za ponedjeljak.
Lokalne i savezne vlasti očekuju da će oko 200.000 ljudi doći u Vašington, uključujući Trampove pristalice i demonstrante. Mnogi američki senatori i kongresmeni takođe će prisustvovati, kao i gosti nove administracije.
Pored Trampa, Vensa i njihovih porodica, sljedeći najvažniji prisutni su odlazeći predsjednik Džozef Bajden i potpredsjednica Kamala Haris, koja je izgubila na novembarskim izborima od Trampa, i njihovi supružnici Džil Bajden i Dag Emhof.
Bivši predsjednici i prve dame takođe su na spisku gostiju. Ove godine se očekuje dolazak Džordža i Lore Buš, kao i Baraka Obame, iako je objavljeno da Mišel Obama neće prisustvovati.
Posebno će biti zanimljivo vidjeti ko će se pojaviti od stranih lidera. Kako piše CNN, Tramp želi da svoju inauguraciju pretvori u globalni događaj i lično je uputio pozive nekim stranim zvaničnicima.
Tramp je pozvao kineskog predsjednika Si Đinpinga, potvrdio je njegov tranzicioni tim. To predstavlja izuzetno rijedak gest upućen lideru zemlje koja je jedan od glavnih geopolitičkih rivala Amerike.
"Ovo je primjer predsjednika Trampa koji otvara dijalog sa liderima zemalja koje nisu samo naši saveznici, već i naši protivnici i konkurenti", izjavila je portparolka Kerolajn Livit tokom gostovanja na Fox News.
Prema riječima izvora koji su upućeni u ovo pitanje, ipak se očekuje da će delegacija visokih kineskih zvaničnika prisustvovati umjesto Sija.
Tramp i njegov tim pozvali su i predsjednika Salvadora Najiba Bukelea, premijerku Italije Đorđu Meloni i predsjednika Argentine Havijera Mileija, potvrdili su izvori za CNN.
Ponude za prisustvo na svečanosti u Vašingtonu uglavnom su bile neformalne, rekao je izvor, ističući da su ponekad davane usput tokom telefonskih razgovora o drugim temama.
Taj izvor je takođe naveo da su neki pozivi prošli preko neformalnih kanala, a ne direktno od lidera ka lideru.
Tramp je takođe diktirao pisane pozivnice, rekao je izvor upoznat sa situacijom, i njegov tim ih je proslijedio stranim liderima.
Trampov tranzicioni tim nije odgovorio na pitanja o tome koje je druge lidere pozvao, prenosi Euronews.
Novoizabrani predsjednik nagovijestio je da bi mogao da pozove i druge strane lidere za koje mu je rečeno da bi mogli biti "malo rizični".
Inače, na izabranom predsjedniku i njegovom timu je da odluče koji će gosti prisustvovati njegovoj inauguraciji, uključujući strane lidere koje mogu pozvati.
Generalno, dvostranački Zajednički kongresni odbor za inauguracione ceremonije i Stejt department stupaju u kontakt s diplomatama kako bi organizovali prisustvo.
Međutim, rijetko se dešava da šefovi država dolaze u Vašington na inauguraciju. Zato se ovo obraćanje liderima izvan najbližih zapadnih saveznika smatra nagovještajem nove diplomatske ere za SAD.
CNN piše da Tramp pokušava da svoju inauguraciju pretvori u "događaj koji se ne smije propustiti".
"Tramp je veoma željan da svjetski lideri budu prisutni na inauguraciji", rekao je jedan njegov savjetnik, uz napomenu da on želi globalnu scenu.
Međutim, slobodna priroda Trampovih poziva otežala je i njegovim najbližim saradnicima praćenje svih koji su dobili poziv.
Posebno je zanimljivo to što će inauguraciji prisustvovati Ilon Mask, Džef Bezos i Mark Cukerberg. NBC piše da će oni imati istaknuto mjesto na ceremoniji, sjedeći zajedno na platformi sa drugim uglednim gostima, uključujući članove Trampovog kabineta i izabrane zvaničnike.
Mask je na društvenoj mreži X naveo da mu je čast što ima tako istaknuto mjesto na inauguraciji.
Sva trojica tehnoloških magnata pokušavala su da zadobiju Trampovu naklonost u protekloj godini. Mask je donirao više od četvrt milijarde dolara njegovoj kampanji. Generalni direktor kompanija "Tesla" i "Space X" je i jedan od rukovodilaca novog Trampovog savjetodavnog tijela Odjeljenja za efikasnost Vlade.
Cukerberg, generalni direktor "Mete", ovog mjeseca je izvršio promjene u svom lobističkom timu i politici moderacije sadržaja kako bi se uskladio sa dolazećom republikanskom administracijom. "Meta" je takođe donirala milion dolara fondu za Trampovu inauguraciju.
Bezos, osnivač "Amazona" i njegov izvršni predsjednik, prošle jeseni je odlučio da "Washington Post", koji je u njegovom vlasništvu, neće pružati podršku u predsjedničkoj trci, čime je poništio odluku članova redakcije koji su željeli da podrže potpredsjednicu Kamalu Haris.
"Amazon" je takođe doprinio sa milion dolara fondu za Trampovu inauguraciju.
Sva trojica su među najbogatijim ljudima na svijetu, sa bogatstvom stečenim tokom tehnološkog buma u protekle dvije decenije. Mask je na prvom mjestu, Bezos na drugom, a Cukerberg na trećem prema Blumbergovom indeksu milijardera.