FOTO: GS

DžAKARTA – Jedini preostali glečeri u Indoneziji, koji se nalaze na planinama Džajavidžaja, mogli bi nestati do sljedeće godine usljed globalnog otopljavanja, upozorio je ekspert Nacionalne agencije za meteorologiju, klimatologiju i geofiziku, Donaldi Sukma Permana.

Prema njegovim riječima, nestanak glečera koji su locirani na najvišem vrhu planinskog vijenca visokom 4.862 metra, mogao bi da ugrozi floru i faunu Indonezije, uključujući neke jedinstvene vrste koje žive samo na tom ostrvu, prenosi Kjodo.

Kako je naveo Donaldi, ovo su jedini preostali glečeri u tropskom dijelu zapadnog Pacifika, a njihova debljina krajem prošle godine iznosila je samo četiri metra, u odnosu na šest metara godinu dana ranije.

Prema riječima ovog naučnika, debljina leda na glečerima u 2010. godini, kada su prvi put postavljeni mjerni instrumenti u toj zoni, iznosila je 32 metra.

„Smanjenje debljine leda je veoma veliko i dostiglo je nivo na kojem je teško spriječiti nestanak glečera“, upozorio je Donaldi, dodajući da bi oni mogli nestati 2026. ili 2027. godine. Kako navodi tim indonežanskih naučnika, vremenski fenomen El Ninjo je 2015. i 2016. podigao temperature površine mora, zbog čega je debljina leda glečera pala na 5,6 metara, a topljenje se nastavilo.

„Eksperti ukazuju da se zbog porasta temperature neke vrste životinja postepeno sele“, naveo je Donaldi. Ovo ostrvo je dom jedinstvenih vrsta rajske ptice, podsjeća Ljodo.

Ono što, međutim, najviše zabrinjava Donaldija jeste porast nivoa mora usljed topljenja glečera.

Ranije su u Indoneziji glečeri postojali na pet planinskih vrhova, ali su svi nestali u periodu između 1990. i 2000. godine.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )