FOTO: RSE/Reuters

Tuča i guranje između predstavnika vlasti i opozicije obilježili su sjednicu Skupštine Srbije 25. novembra.

Pored poslanika, u incidentu su učestvovali i ministri u Vladi, dok ih je razdvajalo skupštinsko obezbjeđenje.

Po nastavku sjednice nakon incidenata, predsednica Skupštine Ana Brnabić je zaključila raspravu po svakoj od više od 60 tačaka dnevnog reda.

Među njima je i najvažnija - prijedlog budžeta za 2025. godinu.

 
Brnabić je, okružena skupštinskim obezbjeđenjem, čitala tačku po tačku dnevnog reda i zaključivala raspravu, a da rasprave nije ni bilo - jer se niko od poslanika nije javljao za riječ.

Za to vrijeme, poslanici opozicije su ometali njeno obraćanje, duvajući u pištaljke i vuvuzele.

Zahtjev opozicije je da se u Skupštini glasa o nepovjerenju Vladi nakon nesreće u Novom Sadu u kojoj je poginulo 15 ljudi.

Oni optužuju vlast, na čelu sa Srpskom naprednom strankom, da snosi političku i krivičnu odgovornost za pad nadstrešnice na renoviranoj Železničkoj stanici.

Predsednica Skupštine Ana Brnabić je, međutim, opozicioni prijedlog odbila.

Incidenti su izbili kada su u salu ušli ministri u Vladi i premijer Srbije Miloš Vučević, čiju smjenu traži opozicija.

U prenosu skupštinske sjednice nije se jasno vidjelo kako su otpočeli sukobi, a predsednica parlamenta je isključila mikrofone, pa se nije moglo čuti ni šta poslanici govore jedni drugima.

U video prenosu se potom vidjelo da poslanike vlasti i opozicije razdvaja skupštinsko obezbjeđenje, dok se oni međusobno udaraju, vuku, guraju, polivaju i gađaju.

Vlast i opozicija međusobno prebacuju odgovornost za izazivanje incidenata.

Dok vlast optužuje opoziciju da je incidentima pokušala da "nasilno preotme vlast", opozicioni poslanici kažu da su ih napali predstavnici vlasti u skupštinskoj sali, na čelu sa pojedinim ministrima koji su otpočeli tuču.

Šta kažu premijer i predsednica Skupštine?

Predsednica Skupštine Ana Brnabić je nakon incidenata optužila opoziciju za "pokušaj nasilnog uzimanja vlasti i otimanja institucija".

Na konferenciji za novinare u holu parlamenta, Brnabić je opozicione poslanike optužila i da su u sali, nakon prekida sjednice, "počupali mikrofone" i "razbili ekran" kako bi "onemogućili" da se sjednica nastavi.

"Ovako izgleda sloboda govora u njihovoj interpretaciji", izjavila je Brnabić, dok su opozicioni poslanici u holu duvali u pištaljke i vuvuzele.

Ona je pred novinare izašla u pratnji poslanika vladajuće većine.

Brnabić i mediji su bili okruženi skupštinskim obezbjeđenjem, dok su iza obezbjeđenja stajali poslanici opozicije.

Predsednica Skupštine je ocjenila da je sjednica počela minutom ćutanja za poginule u nesreći na Železničkoj stanici u Novom Sadu, te da je zasjedanje moralo biti dostojanstveno.

"Nažalost ovo je sve osim dostojanstvenog odavanja počasti preminulima i njihovim porodicama", rekla je Brnabić.

Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević optužio je opoziciju da je pokušala da "nasilno" blokira rad Skupštine.

"Neće nas zaustaviti da donesemo važne odluke za naše građane, da donesemo odluku o većim platama i penzijama, o novim ulaganjima u zdravstvo, odbranu, prosvetu, poljoprivredu, socijalnu zaštitu. Srbija neće stati", naveo je Vučević na društvenoj mreži X.


Šta kažu opozicioni poslanici?

Poslanik opozicionog Zeleno-lijevog fronta Radomir Lazović izjavio je za televiziju N1 da su incidenti izbili nakon što je on pokušao da ispred stola u skupštinskoj sali, koji je namijenjen za ministre, zalijepi naljepnicu sa porukom "ruke su vam krvave".

To je parola protesta, na kojima se proteklih sedmica traži politička i krivična odgovornost vlasti za nesreću u Novom Sadu.

Kako je rekao Lazović, njega je nakon toga "napao" ministar zdravlja Zlatibor Lončar, a nakon guranja sa njim je, kako kaže, došlo do "opšte tuče" u skupštinskoj sali.

"Mi smo se trudili da smirimo situaciju, napadali su nas sve vrijeme, policija i Srpska napredna stranka zajedno", tvrdi Lazović.

Rekao je da je nekoliko poslanika povrijeđeno.

Kako je navedeno u objavi Zeleno-lijevog fronta na Instagramu, dvije ministarke su napale opozicionu poslanicu Jelenu Jerinić.


Poslanica opozicione Stranke slobode i pravde Marinika Tepić je napisala na društvenoj mreži X da je u jednom momentu polila trojicu poslanika vladajuće većine crvenom tečnošću, ali ističe da je ona fizički napadnuta, kao i njene kolege.

"Da, polila sam ovde crvenom tečnošću i Milenka (Jovanova) i Bečića (Igora) i Đuku (Vladimira Đukanovića) kada je počeo da pesniči moje kolege jer su samo lijepili naljepnice i držali transparente da su im ruke crvene od krvi! Bečić mi je onda hrabro zavrnuo ruku i oborio na pod", navela je ona.


Predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas je naglasio da "niko od opozicije nije pribjegavao nasilju".

"Svako je mogao da vidi ko je zamahivao pesnicom", rekao je on na konferenciji za novinare, pominjući pritom poslanike vlasti.

Predsednicu Skupštine Anu Brnabić je Đilas optužio je da je "po nalogu Aleksandra Vučića, izvršila državni udar, ugasila parlament i mogućnost parlamentarne debate".

Kako je naveo, prvo je odbila da na dnevni red stavi glasanje o nepovjerenju Vladi, a potom je "karikaturalno" zatvorila raspravu o desetinama tačaka dnevnog reda današnje sednice.

Ana Brnabić je zvanično ukinula parlament i ovo je drugi Zakon o budžetu koji se usvaja bez ikakve rasprave, izjavio je narodni poslanik Pavle Grbović.

"Jasno je da je ovo bila namjera od samog starta. Svi koji su pratili sjednicu mogli su da vide ko je započeo fizičke obračune u Skupštini. To je bio ministar Zlatibor Lončar, koji je napao kolegu Radomira Lazovića", dodao je on.

Predsednik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić je ocjenio da su poslanici vlasti došli u salu sa planom da se "sjednica pretvori u cirkus".

"Opozicija je svojim performansom željela da skrene pažnju na to šta zapravo radi (skupštinska) većina i kakav teror danas mi trpimo kao građani Srbije od onih koji su zauzeli vlast. Oni su bili spremni da naprave provokacije i da se dođe do ovoga do čega se danas došlo", dodao je on.

Prema njegovim riječima, vladajućoj većini je "važnije da manipuliše i laže građane, nego da se priča o odgovornosti vlade za ubistvo 15 ljudi u Novom Sadu".

"Oni ruše Srbiju, oni ubijaju građane Srbije, oni ruše institucije, oni gaze zakone", poručio je Aleksić.


Reagovao i Vučić, opoziciju optužuje za 'divljačko ponašanje'

Na incidente u Skupštini reagovao je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

"Bez obzira na to što sam zabrinut zbog divljačkog ponašanja dijela poslanika u Narodnoj skupštini, svakodnevnog siledžijstva koje provode širom naše zemlje, želim da umirim građane i kažem im da ćemo na njihovu nepristojnost, nevaspitanje i bahatost odgovoriti još većim radom u budućnosti", rekao je Vučić u videu na Instagramu.


Šta se sve dešavalo u Skupštini?

Sjednica je počela oko deset časova, minutom ćutanja za stradale u Novom Sadu 1. novembra, kao i za političara Dragana Markovića Palmu koji je preminuo 22. novembra.

Palma je bio lider Jedinstvene Srbije, partije koja je dio vladajuće koalicije.

Poslanici opozicionog Zeleno-lijevog fronta su napustili salu i odbili da učestvuju u davanju počasti Draganu Markoviću Palmi.

"Odbili smo da učestvujemo u davanju počasti čovjeku koji je simbol i saučesnik propadanja Srbije, simbol ratnih razaranja, saradnje sa paravojnim formacijama, saradnje sa Željkom Ražnatovićem Arkanom, simbol zataškavanja seksualnog nasilja i eksploatacije", naveli su u saopštenju.

"Posebno je skandalozna namjera vlasti da se spajanjem minuta ćutanja za Dragana Markovića Palmu i ljude stradale u Novom Sadu poistovjete žrtve korupcije ovog režima i čovjek koji je u toj korupciji saučesnik i njen značajan simbol", ocjenili su.

Poslanici opozicije su potom tražili da se glasa o nepovjerenju Vladi, kao i da se obrazuje odbor koji bi utvrdio ko je odgovoran za pad nadstrešnice na Železničkoj stanici.

Prijedloge opozicije je predsednica Skupštine Ana Brnabić odbila, zbog čega su je opozicioni poslanici optužili da je time povredila Ustav, kao i da "učestvuje u prikrivanju istine o nesreći u Novom Sadu".

Sjednica Skupštine je bila prekinuta na sat vremena, dok se u holu održavala komemoracija Draganu Markoviću Palmi.

Incidenti su počeli oko 12.30, nakon što su premijer Srbije Miloš Vučević ministri u Vladi ušli u skupštinsku salu, kako bi počela rasprava o prijedlogu budžeta.

Opozicioni poslanici su tada podigli papire na kojima je pisalo "korupcija ubija" i "ruke su vam krvave", uzvikujući "ubice".

Opozicija je istakla i transparent sa likom predsednika Srbije Aleksandra Vučića, na kome su mu šake obojene u crveno.

Poslanici vlasti su odgovorili podizanjem papira na kojima je pisalo "Žuti ološu, korupcija i lopovluk su vaše srednje ime".

Dio opozicionih poslanika je potom pokušao da priđe stolovima namijenjenim za ministre u Vladi.

Nije se moglo čuti šta govore jedni drugima.

Predsednica parlamenta je u jednom momentu pozvala skupštinsko obezbjeđenje da reaguje. Od poslanika je tražila da se vrate u skupštinske klupe.

"Ovo je sramota za ovaj dom", rekla je.

Incidenata je bilo i na galeriji skupštinske sale, gdje je takođe reagovalo skupštinsko obezbjeđenje.

Na galeriji su poslanici vlasti postavili transparent na kome je pisalo "žuti ološ hoće rat, Srbija hoće rad". Došlo je do sukoba sa poslanicima opozicije koji su pokušali da uklone transparent.

Prije određivanja pauze, premijer Srbije Miloš Vučević je, na poziv predsednice parlamenta, otpočeo sa predstavljanjem predloga budžeta.

Njegov govor opozicija je prekidala duvanjem u pištaljke i vuvuzele. Dok je Vučević govorio, opozicioni poslanici su stajali oko njega i ministara i držali parole "ruke su vam krvave".

Predsednica Skupštine Ana Brnabić je prekinula sjednicu, ali su se incidenti i koškanje između poslanika u sali nastavili.

Skupština je, prije nego što su izbili incidenti, prihvatila ostavke ministara građevinarstva i trgovine Gorana Vesića i Tomislava Momirovića, čime im je prestao mandat na toj funkciji.

Vesić i Momirović su ostavke podnijeli nakon nesreće u Novom Sadu. Momirović je bio Vesićev prethodnik na čelu ministarstva građevinarstva, u vreme kada je otpočela rekonstrukcija Željezničke stanice u Novom Sadu.

Vesić je zajedno sa još 12 osumnjičenih osoba u pritvoru, dok Tužilaštvo ispituje njihovu odgovornost u slučaju pada nadstrešnice na Železničkoj stanici.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )