FOTO: Freepik

Biti vjenčana kuma je velika čast, ali i odgovornost, kako emocionalna, tako i finansijska.

Osim podrške koju pružate mladencima, često se podrazumijeva i određeni novčani poklon, što kod mnogih može izazvati brigu, posebno ako poziv za kumstvo dolazi iznenada ili u trenucima kada kućni budžet ne ostavlja puno prostora za dodatne troškove.

Upravo to se dogodilo jednoj Hrvatici koja je, iako srećna zbog povjerenja koje joj je ukazano, suočena s realnim finansijskim izazovima i neizvjesnošću oko toga koliki iznos treba staviti u kovertu. Njena iskrena objava podstakla je raspravu – koliko je “primjereno” darovati kao kuma, može li se novac zamijeniti nečim drugim, i šta kada jednostavno nemaš mogućnosti dati “koliko se očekuje”.

– Prije otprilike dva i po mjeseca sam saznala da sam kuma na svadbi koja se održava krajem juna. Sada je frka i panika jer nemam pojma koliko bih trebala staviti u kovertu niti imam vremena da nešto uštedim. Plata mi je divna, toliko da pokrije kredit, račune i putovanje koje sam rezervisala puno prije svadbe. Koliko ste vi davali? Jeste li još nešto poklonili umjesto novca? – pitala je na Reditu.

Skromni pokloni

U komentarima su se javili mnogi koji su otkrili kako su darivali mladence kao kumovi. Bilo je tu svega, od skromnih poklona do velikih cifara. Ali, svi se slažu, ne treba ići preko svojih mogućnosti, a ako vas neko cijeni i želi za kumu ili kuma, neće vam zamjeriti ako ne ispraznite novčanik do kraja.

“Ja kao kum nisam ništa davao jer nisu imali crkveno vjenčanje ni svadbu kao takvu. Obavili su sve kod matičara, pojeli smo ručak i išli kući” jedan je od prvih komentara.

Druga korisnica Redita kaže da je i sama imala skromnu svadbu, odnosno obred kod matičara i ručak.

“Kuma je napravila poklon paket – foto album, čaše za šampanjac i digitalni foto okvir. Svima smo rekli da ne kupuju ništa i ne nose koverte jer smo budžetirali odijelo, haljinu i večeru tako da se sami pokrijemo. Kuma je tada živjela sama, radila, plus radila fuš da pokrije sebe i familiju, a kum je imao dvoje male djece, radio na minimalcu. Svekar i svekrva su na kraju platili večeru, a od para koje su dali moji kao i kolege i prijatelji koji su htjeli, platili smo sebi putovanje od nedjelju dana. Kad si joj već kuma i ako ste dobre prijateljice, mislim da možete otvoreno razgovarati treba li im nešto i kako da se organizujete” savjetovala je žena.

Oglasili su se i neki s nekonvencionalnim idejama

“Kupi polugu zlata koju možeš da priuštiš, cijena mu ide gore. Možeš gram, 2.5, koliko već, nije bitno. Možda uz neku jedinstvenu čestitku. Ja se ne sjećam tačno, ali mislim da sam od svoje kume dobila 1.000 kuna 2021. godine i to mi se činilo puno u to vrijeme jer je bila student i nisam tražila da mi bude kuma radi novaca. Ako si kuma normalnoj osobi, ne sekiraj se” napisala je druga žena.

Jedna je korisnica Redita rekla da Hrvati, prema njenom mišljenju, daju previše novca za kumstva i svadbe.

“Mi imamo dobru finansijsku situaciju i nije nam problem da izdvojimo, iako je meni totalno bez veze konstantno guranje ‘pokrivanja’ stolica i sličnih fiks ideja mladenaca. Želim da vjerujem da kumove biraju radi prijateljstva, a ne radi novaca. Tvoja prijateljica je sigurno svjesna tvoje finansijske situacije i činjenice da si tako kasno saznala da ćeš biti kuma. Po mom mišljenju trebaš dati onoliko koliko stvarno možeš. Nije isto izdvojiti nekome 1.000 evra u domaćinstvu sa mjesečnim primanjima od 5.000 i nekome ko živi sam i ima platu od 1.300 evra” napisala je.

Dobili smo 1.600 evra

“Bila sam kuma prije dvije godine, momak i ja smo dali 600 evra, kum i kuma su dali 1.000 evra.”

“Meni je kuma dala ukupno vrijednosti 1.000 evra za poklon. Nešto od toga je bilo u novcu, nešto je bio poklon – djevojačko veče, putovanje i još neke sitnice i vrlo emotivna čestitka. Ja nisam htjela da troši i rekla sam joj da ne mora brinuti oko novca. Ona je znala da je kuma dvije godine prije svadbe pa je već tada počela odvajati po malo od plate.”

“To je sve u dogovoru sa kumom, neko moje mišljenje je da je 300 evra i torta OK poklon. Ako ćeš dati 500 evra onda ništa uz to. Ja sam isto kuma u avgustu i daću 500 evra.”

Ljudi generalno zaključuju da svako treba dati u skladu sa svojim mogućnostima. Neki smatraju da je 500 evra sasvim dovoljno.

“Dobili smo 600 evra od kuma i 1.000 evra od kume prošle godine. Šok i nevjerica jer, iskreno, nisam toliko očekivao” navodi jedan Hrvat, a prenosi Dnevno.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )