Tropska bolest (TR4) koja dolazi iz vedra neba, šireći se prije nego što se pojave može biti kobna za banane. Ova bolest poznata je i kao panamska bolest i gljivična je bolest.
Epidemija ove bolesti u posljednjih decenija naglo se ubrzala i proširila se iz Azije u Australiju, Bliski Istok, Afriku i Latinsku Ameriku, odakle dolazi većina banana dopremljenih u supermarkete širom svijeta.
Danas u 20 zemalja vlada ova pandemija i prijeti nestašici omiljene voćke u ljudskoj ishrani. Naučnici širom svijeta ubrzano rade kako bi pronašli rješenje, uključujući i stvaranje genetski modifikovanih banana i pronalaska vakcine.
Kako objašnjava Fernando García-Bastidas istraživač bolesti TR4 sa Univerziteta Wageningen u Holandiji, ovo nije prvi put da se banane suočavaju s potpunim uništenjem.
Pedesetih godina 20. vijeka desila se jedna od najgorih botaničkih epidemija u istoriji. Ova gljivična bolest potiče iz Azije odakle se proširila na ogromne plantaže banana u Sjevernoj Americi. García-Bastidas kaže da je razlog što je pandemija bila tako razorna zato što su sve banane bile iste sorte.
Devedesetih godina se u Aziji takođe pojavila bolest TR4 koja je bila smrtonosna za kavendiske banane. Ova moderna bolest banana napada vaskularni sistem biljaka i uzrokuje njihovo venenje i smrt.
"Banane su neosporno među najvažnijim voćem na svijetu i glavna su glavna hrana za milione ljudi. Stoga ne bismo smjeli podcijeniti uticaj trenutne pandemije TR4 na sigurnost hrane", rekao je García-Bastidas.
Razlog što je TR4 tako smrtonosan je što se lako prenosi, a simptomi nisu odmah uočljivi. Bolesna biljka izgledaće zdravo i do godinu dana prije nego što pokaže prve znakove bolesti. Drugim riječima kad primjetite ove znakove već je prekasno jer se bolest vjerovatno proširila.
Godine 2019. ova bolest proširila se i u Kolumbiji.
"Bilo je to kao loš san. U jednom trenutku bio sam na farmi, u drugom u laboratoriju, a u trećem sam objašnjavao kolumbijskom ministru da se najgore dogodilo. Dugo nisam mogao dobro spavati. To mi je slomilo srce", rekao je.
Kao i svaka druga država i Kolumbija sada pokušava usporiti epidemiju dok svijet nervozno gleda na znakove bolesti u ostatku Latinske Amerike. Budući da za bolest ne postoji lijek, sve što se može učiniti jeste izolovati zaražene farme i redovna dezinfekcija radnika.
U međuvremenu traži se rješenje za ovu bolest.
U Australiji su naučnici razvili genetski modifikovanu kavendijsku bananu koja je otporna na TR4. Fondacija Billa and Melinde Gates također podržava istraživanja.
U svojoj laboratoriji u Holandiji García-Bastidas i njegove kolege koriste se najnovijim tehnikama u sekvenciranju DNK kako bi identifikovali gene otporne na TR4 i uzgajili banane koje bi mogle podnijeti bolest.
"Imamo stotine sorti jabuka. Zašto ne bismo imali različite sorte banana?", kazao je.
Nada se da će se najotpornija sorta banane pojaviti u narednih pet do deset godina. Vjeruje se kako će i ova pandemija uticati i na rast cijena banana.