FOTO: null

Kako nadoknaditi minus u poslovanju, zadatak je pred bankama. Da li će masovno posezati za povećanjem kamata na kredite, smanjenjem na oročenu štednju ili za poskupljenjem usluga? Analitičari smatraju, da šta god da učine , zbog situacije u kojoj se nalazi i stanovništvo i privreda, to neće biti dobro. Dobit bankarskog sektora u 2020. manja je za oko 50 odsto u odnosu na godinu prije.

I bankari i ekonomisti odbacuju mogućnost povećanja kamata na kredite u ovoj godini. Likvidnost bankarskog sektora je velika,a potražnja za kreditima nije u ekspanziji.

- Ne može se očekivati rast kamata, jer banke imaju veću mogućnost kreditiranja nego što je potražnja i daju klijentima neprimjereno male stope za uslove BiH - smatra Berislav Kutle, Udruženje banaka BiH.

Ekonomski analitičar Srđan Šuput ističe da gledajući region BiH ima više kamatne stope.

- Ne bi bilo ni pravedno da u vrijeme kada se borimo sa pandemijom bankarski sektor povećava kamatne stope - smatra Šuput.

Masovnog povećanja kamatnih stopa neće biti, ali bankari ne isključuju mogućnost da za pojedine privrednike budu pooštreni uslovi za dobijanje kredita,ali i blagi rast kamata.

- Najveći broj slučajeva će ostati u stagnaciji ili čak u blagom porastu za određene segmente kao što su mikro i mala preduzeća jer oni su najviše pod udarom i najrizičniji su za finansiranje - smatra Bojan Luburić bankar.

Banke se ne mogu pohvaliti ni prihodima od nekamatnih usluga. Pandemija je u prošloj godini i u tom segmentu izazvala negativne rezultate.

- To je rezultat smanjenja platnog prometa. Manji uvoz - izvoz i to je dovelo do minimalnih prihoda - naglasio je Aleksandar Ljuboja ekonomista.

Da li se može očekivati da banke poskupljenjem usluga platnog prometa pokušaju ublažiti minus u poslovanju? Odgovor na ovo pitanje je potvrdan, smatraju pojedini ekonomisti.

- Bojim se da bankarski sektor da će i dalje trčati za profitom, jer akcionari žele profit.I tako da će da na drugoj strani da traže prihode,a to su nekamatonosni prihodi, usluge platnog prometa ili neke druge usluge koje se naplaćuju - dodao je Šuput.

Luburić dodaje da nema u planu povećanja u ovoj godini.

Ono što je sigurno jeste da neće rasti kamate na oročenu štednju. Kako bi nadoknadio izgubljeni novac zbog smanjene dobiti, izvjesno je da će bankarski sektor, tvrde u Udruženju banaka BiH, ići na značajno smanjenje kamatnih stopa na oročene depozite.

 

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )