Iako vlast na nivou BiH u protekle dvije godine skoro da uopšte nije funkcionisala jer je bila pod stalnim blokadama, političari ovih dana optimistično prognoziraju kako bi do kraja ove godine mogao biti ispunjen veliki dio prioriteta iz Mišljena Evropske komisije.
Ispunjavanje ovih prioriteta je od ključne važnosti za ulazak BiH u Evropsku uniju. Da bi uopšte dobila status kandidata BiH mora da sprovede niz opsežnih reformi, koje obuhvataju područja demokratije/funkcionalnosti, vladavine prava, osnovnih prava, te reforme javne uprave.
Bez obzira na to što BiH godinama nije napravila nikakav pomak kada je u pitanje ispunjavanje uslova za ulazak u EU, predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović je prije par dana optimistično konstatovao da je BiH u poslednjih nekoliko mjeseci postigla značajan napredak u reformskim procesima i ispunjavanju prioriteta iz Mišljenja EK.
On tvrdi da je pokrenuto rješavanje većeg broja od 14 prioriteta iz Mišljenja EK, te da bi veliki dio njih do jeseni mogao biti ispunjen.
Sličan stav je ponovio i predsjedavajući Savjeta ministara BiH, Zoran Tegeltija koji, takođe, smatra da će se “do kraja 2020. godine riješiti najveći dio važnih pitanja iz Mišljenja EK”.
Stav političara, međutim, ne dijeli politička analitičarka Tanja Topić koja pita na čemu oni temelje svoj optimizam.
– Ne znam kako misle da se u par mjeseci riješi nešto što se nije rješavalo godinama. Ne znam na čemu oni temelje svoj optimizam jer svakako mi kao građani ne možemo da temeljimo takvo mišljenje na osnovu ponašanja i spremnosti političkih aktera na ispunjavanju svih tih reformskih koraka. Postoji veliki raskorak između retorike političkih aktera u BiH kada je riječ o evropskom putu i činjenica, odnosno djelotvornog sprovođenja svega onog što je neophodno da se maknemo sa mrtve tačke- smatra Topićeva.
Ona ističe da u slučaju, kada bi BiH i počela da radi na ispunjavanju svih uslova, potpuno je nemoguće nadoknaditi sav nerad i nečinjenje iz proteklih godina.
Dodatna otežavajuća okolnost je, kako ističe Topićeva, pandemija korona virusa koja je zadesila cijeli svijet. Ona smatra da je neophodno da prioriteti budu fokusirani na savladavanje posljedica pandemije u čemu se, opet, nešto posebno i ne ističemo.
– Mislim da je velika iluzija vjerovati da možemo nadoknaditi propušteno u tako kratkom vremenu- smatra Topićeva.
Podsjećamo, Evropska komisija je 29. maja 2019. godine usvojila Mišljenje o zahtijevu BiH za članstvo u Evropsku uniju, koje identifikuje 14 ključnih prioriteta koje BiH treba da ispuni kako bi dobila preporuku za otvaranje pregovora o pridruživanju.