Stilisti za kućne ljubimce, grumeri, sve je popularnije zanimanje u Banjaluci zbog činjenice da vlasnici kućnih ljubimaca ne žale novac kako bi njihov četvoronožni prijatelj bio zdrav i njegovan.
To potvrđuju i u Centru za obrazovanje odraslih gdje ističu da je program obuke grumera jedan od novih kurseva.
- U Banjaluci imamo dosta polaznika za ovaj kurs. Jedna grupa polaznika je završila obuku, dok u novembru imamo dvoje na obuci i troje prijavljenih - rekli su iz ovog centra.
Od objave kursa, kako kažu, vlada veliko interesovanje, a prijave su stizale i iz drugih gradova u Srpskoj.
- Polaznici prođu obuku kroz 120 časova, a cijena kursa je 1.850 KM. Veliki broj prijava imamo i za kurs za ličnu njegu pasa, gdje polaznici ne žele time da se bave, nego da nauče i znaju kako da postupaju sa svojim psom - rekli su iz centra.
Vlasnik salona za njegu kućnih ljubimaca “Aleksandar” Aleksandar Matić kazao je za “Glas Srpske” da u gradu vlada veliko interesovanje za grumingom.
- Sa polaznicima ne radim grupno predavanje, osim kada je riječ o jednodnevnim seminarima koje organizujemo za vlasnike kućnih ljubimaca. Na časovima radimo po principu “jedan na jedan” uz dogovorene termine, kako bi se svakom posvetila dovoljna pažnja da nauči - rekao je Matić.
Polaznici na časovima, kako kaže, prvo prolaze kroz teorijski dio, gdje uče o rasama pasa, frizurama te o alatu koji se koristi.
- Za sada su polaznici većinom mlade djevojke, koje prije svega imaju svijest i ljubav prema psima - kazao je Matić.
U salone za uljepšavanje kućnih ljubimaca, kako kaže, obično dolaze stalne mušterije, dok sa druge strane postoje i oni koji ne vode toliko računa, pa ljubimce dovedu jednom godišnje.
- Dok jedni redovno brinu o ljubimcima, pojedini dovedu pse čisto da ih izbriju do gole kože i riješe se obaveze - rekao je Matić, te dodao da se u zemljama u regionu njezi ljubimaca pridaje veći značaj.
U frizerskom salonu za pse “Nola” za “Glas Srpske” kažu da je u posljednje vrijeme otvoren veliki broj ovakvih salona, pa smatraju da je to podstaklo ljude da više razmišljaju i vode brigu o higijeni ljubimaca.
- Kod ljudi se u posljednje vrijeme sve više budi ta svijest, ali naravno postoje i oni koji ne mare za to - rekli su u ovom salonu. Dodali su da se cijene tretmana kreću od 40 do 150 KM.
- Cijene zavise od toga kakav je pas i šta vlasnik zahtijeva. Značajno je viša cijena ako je pas agresivan, jer to najčešće znači i da vlasnik nije mnogo ažuran u brizi o svom ljubimcu - kazali su u “Noli”.
Veterinari
Veterinari kažu da je šišanje pasa obavezno i naglašavaju da se to ne radi isključivo zbog uljepšavanja, nego prije svega zbog zdravlja. Ako se to ne radi redovno, kako kažu, može da dođe do upala i bolesti prouzrokovane nehigijenom, a posebno su osjetljivi dijelovi oko očiju i ušiju.